W dniach 16–27 kwietnia br. w Słowackim mieście Prievidza, rozegrane zostały zawody Flight Challenge Cup Gliding 2023. O najwyższe miejsca na podium rywalizowało 92 pilotów z dwunastu krajów.
Flight Challenge Cup Gliding 2023
Podczas Flight Challenge Cup Gliding 2023, Polskę reprezentowało aż trzydziestu siedmiu, z dziewięćdziesięciu dwóch pilotów którzy uczestniczyli w zawodach. Konkurencje były rozgrywane w klasach: Club, 15m oraz Combi. W kategorii 15m Sebastian Kawa wywalczył pierwsze miejsce.
“Dla mnie zawody były głównie treningiem a więc pozwoliłem sobie odpuścić taktykę i ostrożność. Skończyło się to odchodzeniem “na zająca” i holowaniem całej klasy za sobą a to miało taki skutek, że latałem sam i podejmowałem większe ryzyko niż latając w grupie. Skończyło się to dla mnie przynajmniej 2 x poważnymi kłopotami poniżej szczytów w Jasnej Dolinie w Niżnych Tatrach. Mimo wszystko wynik 1-0. Diana 2 FES dowiozła mnie na pierwsze miejsce na podium. Wielkie gratulacje dla moich rywali. Alin Scarlat z Rumunii – od lat pokazuje klasę w zawodach. Wspaniale latały też dziewczyny z Czech – Barbara Morawcowa – ukończyła na trzecim miejscu w klasie 15m. 15 pasują dla lekkiej klasy kobiecej – klasa Dian.Zawody jak zawsze przyniosły wiele pozytywnych emocji i przeżyć w grupie wspaniałych ludzi, w dobrej atmosferze. Pogoda nie zawiodła. Za tydzień w tym samym miejscu będzie obóz i zawody polskie – GCC na które wybiera cię chyba cały aeroklub Bielsko – Biała. Powodzenia!” – Pisze w mediach społecznościowych Sebastian Kawa.
Sebastian Kawa
Sebastian Kawa ur. 15.11.1972 w Zabrzu w rodzinie lekarskiej. Od 1976 r mieszka w Międzybrodziu Żywieckim. Absolwent żywieckiego Liceum Ogólnokształcącego. Dyplom lekarza uzyskał w Śląskiej Akademii Medycznej. Jest specjalistą w zakresie ginekologii i położnictwa. Należy do Aeroklubu Bielsko-Bialskiego, lecz lata głównie w miejscu zamieszkania na Żarze. Żonaty, ma dwie córki. Początkowo uprawiał żeglarstwo. Odniósł wiele sukcesów podczas krajowych regat i z powodzeniem reprezentował Polskę w młodzieżowych mistrzostwach Europy oraz świata. Podczas przekształceń polityczno – gospodarczych kraju zniknął mecenat FSM nad klubem żeglarskim z Tresnej, więc nie było środków na zakup łódki olimpijskiej i na dalszą karierę w żeglarstwie. Zbiegło się to z okresem w którym osiągnął wiek 16 lat pozwalający na rozpoczęcie szkolenia lotniczego. Pod opieką ojca Tomasza, również lekarza a przy tym wybitnego pilota szybowcowego i samolotowego, szybko osiągnął wysokie umiejętności pozwalające mu na awans do światowej elity pilotów. Swój pierwszy tytuł mistrza świata zdobył w 2003 roku na słowackim lotnisku w Nitrze latając na polskim szybowcu klasy światowej PW – 5.
źródło/foto Sebastian Kawa