Schronisko w Żywcu jest nękane. Czy komuś zależy na likwidacji tego miejsca?

schronisko dla bezdomnych zwierząt w Żywcu

Schronisko dla zwierząt w Żywcu, które w zeszłym roku przegrało przetarg na obsługę miasta Żywiec, obecnie stoi w obliczu licznych wyzwań. Wiele zwierząt przebywających w Żywcu zostało przetransportowanych do Chełmka, jednak obecna sytuacja wydaje się być coraz bardziej niepewna. Inspekcje i kontrole notorycznie nękają to miejsce, a jego właściciele obawiają się o jego przyszłość.

Schronisko w Żywcu jest notorycznie nękane kontrolami

Od początku 2023 roku bezdomne zwierzęta złapane na ulicach Żywca są przewożone do odległego o 60 kilometrów Chełmka. Wszystko to wskutek przegranego przetargu, który został ogłoszony przez władze miasta pod koniec roku 2022. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Jednak jakby tego było mało, temu miejscu grozi coraz większe niebezpieczeństwo. Schronisko jest notorycznie nękane, licznymi kontrolami i inspekcjami. Beata Korzeniowska z Futrzanego Losu wraz z Magdą Romik, walczą o przetrwanie schroniska w Żywcu.

– To już podchodzi pod nękanie. Jest osoba, która pisze na nas donosy. Naprawdę do wszelkich możliwych urzędów. Mamy kontrolę za kontrolą. Te kontrole przebiegają dla nas pomyślnie, natomiast są to nieprzyjemne sytuacje – mówiła dla Radia Bielsko Magdalena Romik.

Wielkie serca i zaangażowanie wolontariuszy

Schronisko jest miejscem prowadzonym przez osoby o wielkim sercu i zaangażowanych wolontariuszy, którzy oddają swoje serca i czas, aby pomagać bezdomnym zwierzętom. Niestety, naciski z zewnątrz mogą przyczynić się do zniknięcia tego cennego miejsca.

W mediach społecznościowych pojawił się apel o wsparcie dla schroniska.

-Drodzy mieszkańcy…wszystko to zmierza niestety do likwidacji naszego schroniska. Nie pozwólmy na to ! […[ Nie pozwólmy by zwierzęta traktować jak zabawki, przerzucać ich z miejsca na miejsce. Takie sytuacje są tylko z krzywdą dla zwierzaków, powodują regres w ich socjalizacji. […] Komu aż tak zależy by zniszczyć schronisko dla Zwierząt w Żywcu? – czytamy

Wsparcie społeczności i zbiórki pieniędzy

Pomimo trudnego roku, schronisko jeszcze funkcjonuje. To wszystko dzięki umowom na opiekę nad zwierzętami zawartym z innymi gminami z powiatu żywieckiego i z sąsiednich powiatów oraz dzięki wsparciu społeczności: zbiórki pieniędzy, karmy oraz akcesoriów dla zwierząt. Wolontariuszki schroniska założyły internetową zbiórkę, która spotkała się z dużym odzewem – zebrano prawie 15 tysięcy złotych. Przez cały rok 2023 mieszkańcy Żywca, powiatu żywieckiego, bielskiego, a także innych regionów organizowali zbiórki, a nawet przedszkola i szkoły dołączyły do akcji. Wsparcie docierało także od osób związanych z Żywiecczyzną mieszkających za granicą.

Jak podkreśla Beata Korzeniowska dla Radia Bielsko, dużym wsparciem było też przekazane przez mieszkańców 1,5% podatku. Jeśli chodzi o pomoc firm, to wskazuje na jedną – Beskid Żywiec. 

Jak się okazuje pomoc będzie nadal potrzebna. Na stronie Miasta Żywiec, w tym roku po raz kolejny ogłoszono przetarg na „Kompleksową opiekę nad bezdomnymi psami i kotami z terenu Miasta Żywca”. Do urzędu wpłynęły te same oferty co rok temu. Stowarzyszenie Futrzany Los z Żywca, które prowadzi żywieckie schronisko dla zwierząt od 2019 r, oraz Animal-Vet Zasole z Oświęcimia, który prowadzi schronisko dla bezdomnych psów w Chełmku. Niestety, po raz kolejny została wybrana oferta, której skutkiem będzie wywożenie bezdomnych zwierzaków o ponad 60km od Żywca.

Czy schronisko dla bezdomnych zwierząt w Żywcu przetrwa kolejne wyzwanie?

Źródło: Radio Bielsko, Spotted Żywiec

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt