Schronisko PTTK Rysianka jest jednym z tych miejsc, które każdy miłośnik gór powinien odwiedzić. Położone na wysokości 1290 m n.p.m., w sercu Beskidu Żywieckiego, schronisko jest idealnym punktem wypadowym dla turystów pragnących odkrywać uroki górskich szlaków.
Historia Schroniska PTTK Rysianka
Historia schroniska na Hali Rysianka jest fascynująca. Założone dzięki inicjatywie Gustawa Pustelnika, schronisko szybko stało się ważnym punktem na mapie turystycznej Polski. Pustelnik, dzierżawca schroniska na Hali Lipowskiej, w roku 1936 nabył udziały w Hali Rysianka i jeszcze w tym samym roku postanowił wznieść obiekt gospodarczy z pięterkiem. Pomimo początkowych trudności, w tym protestów lokalnej społeczności i organizacji turystycznych, dzięki wsparciu Tatrzańskiego Towarzystwa Narciarzy, budowa została dokończona, a schronisko rozpoczęło działalność w roku 1937, oferując 50 miejsc noclegowych. Projekt schroniska autorstwa Gustawa Maślanki był ambitny W przyziemiu znajdowały się: narciarnia, winiarnia, spiżarnia, magazyny i sanitariaty. Na parterze ulokowano trzy jadalnie, kuchnię, pokój gościnny i umywalnię. Na pierwszym piętrze znajdowały się cztery sypialnie i otwarta weranda.
Schronisko w czasie II wojny światowej
W okresie przed II wojną światową, schronisko położone przy granicy zostało zajęte przez żołnierzy z Korpusu Ochrony Pogranicza. Nie udało się zatrzymać osoby podejrzewanej o szpiegostwo, zwanego Pustelnikiem. Po przejęciu kontroli nad terenem przez Niemców, schronisko zostało przywrócone do użytku turystycznego pod nowymi nazwami i służyło również jako miejsce wypoczynku dla personelu Wehrmachtu. Wysoka popularność schroniska spowodowała jego rozbudowę. W czasie wojny, w 1943 roku, partyzanci z Armii Krajowej przeprowadzili dwa udane ataki na schronisko, kradnąc żywność i wyposażenie. W odpowiedzi, Niemcy wzmocnili obronność obiektu, instalując między innymi punkt nasłuchu radiowego. Budowla pozostała w rękach niemieckich do jesieni 1944 roku, po czym została opuszczona i zaczęła popadać w ruinę, sporadycznie służąc jako schronienie dla partyzantów.
Okres powojenny schroniska
Po wojnie, choć zniszczone, zostało szybko odbudowane i ponownie otwarte dla turystów w 1947 roku. W latach 1960–1970, dzięki staraniom Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, przeszło szereg modernizacji. W pierwszej kolejności wykonano nowe ujęcie wody, urządzono kuchnię i kotłownię w piwnicy, później wybudowano oczyszczalnię ścieków, uruchomiono centralne ogrzewanie, wykonano instalację elektryczną, a ostatecznie wyremontowano dach, wymieniono jego pokrycie (wymiana eternitu na blachę) oraz ocieplono ściany budynku. Wyremontowano też budynek gospodarczy, w którym umieszczono dodatkowe pomieszczenia noclegowe i dyżurkę GOPR. W latach 80. schronisko powiększono od strony zachodniej
Szlaki prowadzące na Hale Rysianka i schronisko
Schronisko na Hali Rysianka jest doskonałym punktem wypadowym dla miłośników górskich wędrówek. Szlaki turystyczne prowadzące do schroniska są dobrze oznakowane i dostosowane do różnych poziomów zaawansowania.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Czarny szlak na Rysiankę i Halę Lipowską ze Złatnej
Zielony Szlak na Rysianke, Halę Lipowską i Boraczą z Żabnicy
Niebieski szlak na Rysianke i Halę Lipowską z Sopotni Wielkiej
Szlak na Rysiankę z Sopotni Małej przez Romankę
Szlak Na Rysiankę Przez Halę Boraczą I Lipowską – Najpiękniejszy Szlak W Beskidach
Z Rysianki roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na panoramę Beskidu Żywieckiego m.in. Pilsko, Babią Górę, Tatry oraz Małą Fatrę.
Noclegi w schronisku PTTK Rysianka
Schronisko PTTK Rysianka oferuje 50 miejsc noclegowych w pokojach 2- do 10-osobowych, zapewniając komfortowy wypoczynek w sercu gór. Łazienki i toalety są dostępne na korytarzu. Większość pokojów dysponuje własnymi umywalkami. Goście mogą korzystać z pełnego wyżywienia – śniadania, zestawy obiadowe, a także szarlotkę i w weekendy, drożdżówki z borówkami. W schronisku funkcjonuje także bufet oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. W pobliżu schroniska na Hali Rysianka znajduje się 500-metrowy wyciąg narciarski.
Latem i wiosną dostępne jest boisko do siatkówki i koszykówki, pole namiotowe (czynne do września), co czyni schronisko atrakcyjnym miejscem dla szerokiego grona turystów.
Na miejscu istnieje możliwość wynajęcia prawdziwej chaty góralskiej położonej nieopodal schroniska. Chata wyposażona w palenisko (drewno w cenie), stoły i ławy (ok. 50 miejsc) oraz sprzęt nagłaśniający.