Schronisko PTTK Markowe Szczawiny pod Babią Górą

foto. FB Schronisko Górskie PTTK Markowe Szczawiny

W sercu Beskidu Żywieckiego, na północnych stokach Babiej Góry, które od ponad stulecia jest schronieniem dla podróżników i miłośników gór – znajduję się Schronisko PTTK Markowe Szczawiny. To nie tylko przystanek na szlaku wielu wędrówek, ale również kapsuła czasu, przenosząca w przeszłość i opowiadająca historię górskiej turystyki w Polsce. 

Historia Schroniska PTTK Markowe Szczawiny

Początki Schroniska PTTK Markowe Szczawiny sięgają 1906 roku, kiedy to dzięki staraniom Hugona Zapałowicza, prezesa Oddziału Babiogórskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, na Markowych Szczawinach stanęła pierwsza buda turystyczna. Była to odpowiedź na rosnące zainteresowanie turystyką górską oraz próba przeciwdziałania ekspansji niemieckiego towarzystwa Beskidenverein. Przez lata obiekt ewoluował, przechodząc kolejne rozbudowy i modernizacje, by sprostać rosnącym potrzebom turystów.

II wojna światowa nie oszczędziła Schroniska PTTK Markowe Szczawiny, które przejęła krakowska sekcja Alpenverein. Dzięki Rudolfowi Wielgusowi, przedwojennemu gospodarzowi, udało się zachować budynek w dobrym stanie. Po wojnie schronisko nadal służyło turystom, przechodząc w 1964 roku generalny remont.

W 2007 roku podjęto decyzję o całkowitej rozbiórce starego schroniska i budowie nowego obiektu, który otwarto dla turystów w 2009 roku. Nowe schronisko, zaprojektowane z myślą o komforcie i dostępności, dysponuje 40 miejscami noclegowymi, nowoczesną kuchnią turystyczną i jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Schronisko PTTK Markowe Szczawiny to obiekt, który łączy tradycyjną górską gościnność z nowoczesnością. Oferuje przytulne pokoje, smaczne domowe posiłki i niezbędne udogodnienia, takie jak suszarnia odzieży czy dostęp do internetu. Dookoła rozciągają się malownicze szlaki turystyczne, a sam obiekt jest doskonałą bazą wypadową na Babią Górę.

Obok schroniska znajduje się Babiogórski Ośrodek Historii Turystyki Górskiej, gdzie można zgłębić wiedzę na temat historii regionu i górskiej turystyki. Schronisko regularnie organizuje także warsztaty i spotkania edukacyjne, promując bezpieczne i świadome podróżowanie po górach.

Noclegi w schronisku pod Babią Górą

Schronisko PTTK Markowe Szczawiny oferuje różnorodne opcje noclegowe, pokoje 2-osobowe, 3-osobowe, 4-osobowe, 5-osobowe, 6-osobowe, 7-osobowe oraz wieloosobowe  (12 i 16-osobowe). Istnieje także możliwość wykupienia pełnego wyżywienia.

Zaleca się wcześniejszą rezerwację miejsc, szczególnie w sezonie letnim i zimowym, kiedy to zainteresowanie schroniskiem pod Babią Górą jest największe. Aktualny cennik oraz możliwość rezerwacji dostępne są na oficjalnej stronie internetowej schroniska lub telefonicznie.

Szlaki prowadzące do Schroniska Markowe Szczawiny

Schronisko PTTK Markowe Szczawiny jest doskonale skomunikowane z siecią górskich szlaków turystycznych, co czyni je atrakcyjnym etapem wędrówek po Beskidzie Żywieckim. Najpopularniejsze trasy to:

  • Z Zawoi do schroniska: Dwa główne szlaki, żółty i zielony, prowadzą z centrum Zawoi bezpośrednio do schroniska. Trasa żółta oferuje nieco dłuższą, ale malowniczą wędrówkę, przechodząc obok miejsca, gdzie stała słynna Gruba Jodła. Zielony szlak jest krótszy i prowadzi przez obszar ochrony ścisłej Babiogórskiego Parku Narodowego.
  • Ze schroniska na Babia Górę: Od schroniska można wybrać się na podbój Diablaka, najwyższego szczytu Beskidu Żywieckiego. Szlak żółty lub czerwony zaprowadzi na szczyt w około 1,5 godziny, oferując wspaniałe panoramy i niezapomniane wrażenia.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt