Schronisko na Hali Miziowej jest obiektem dostępnym przez cały rok, położonym w malowniczej scenerii stoków Pilska, znajdujących się w Beskidzie Żywieckim. Jest to najwyżej położone schronisko w Beskidach, osiągając wysokość 1330 m.n.p.m. Z kolei Pilsko, z wysokością 1557 m.n.p.m., zajmuje drugie miejsce pod względem wysokości wśród szczytów Beskidów, ustępując jedynie Babiej Górze (1725 m n.p.m.).
Historia Schroniska na Hali Miziowej
Wszystko zaczęło się prawdopodobnie w 1906 roku, kiedy to narodziły się pierwsze plany budowy schroniska na Hali Miziowej. W rozmowach na temat lokalizacji schroniska brali udział Kazimierz Sosnowski, jeden z najwybitniejszych polskich propagatorów turystyki pieszej, oraz Jan Mizia, właściciel hali, na której miał stanąć obiekt. Ich idea była szlachetna – wyprzedzić w zagospodarowaniu turystycznym rejonu Pilska niemieckie towarzystwo Beskidenverein. Jednak wybuch pierwszej wojny światowej opóźnił realizację tych planów aż o 15 lat.
Po wielu perturbacjach i przeszkodach natury finansowej, budowa schroniska wreszcie się rozpoczęła w 1927 roku. Cały proces trwał do 1930 roku, a efektem był piękny, piętrowy drewniany obiekt w stylu zakopiańskim z przeszkloną widokową werandą, który uważano wówczas za najładniejszy w Beskidach. Drewno na schronisko otrzymano w darze od arcyksięcia Habsburga, właściciela sporej części Żywiecczyzny. Na uroczyste otwarcie schroniska przybyło około 1500 osób z całej Polski i z zagranicy. To był moment triumfu i dumy.
Pierwszym dzierżawcą schroniska był Robert Sikora, a później zastąpiła go Helena Polak. Jednak w 1938 roku schroniskiem zaczął zarządzać Albert Rudolf, który po wkroczeniu wojsk niemieckich szybko zmienił obywatelstwo i jako pełnoprawny obywatel Trzeciej Rzeszy prowadził nadal schronisko, którego właścicielem stało się Beskidenverein. Stacjonowało tu również dwudziestu niemieckich żandarmów jako stała załoga do walki z partyzantami. Okres wojenny to trudne chwile dla schroniska, które opustoszało i stało się łatwym celem dla szabrowników, którzy okradli je z niemal całego wyposażenia.
W takim stanie przejęli je działacze Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a jeszcze w 1945 roku otworzyli w nim bufet, a wkrótce urządzili też miejsca noclegowe. Schronisko funkcjonowało nieco ponad 7 lat, jednak w 19 marca 1953 roku doszczętnie strawił je pożar, prawdopodobnie wzniecony przypadkiem przez nieostrożnego turystę.
Schronisko na Hali Miziowej Dzisiaj
Goście odwiedzający Schronisko na Hali Miziowej od wiosny do jesieni mają do dyspozycji przepiękne tereny, na których znajduje się szlaki turystyczne na Pilsko zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie. To raj dla miłośników górskich wędrówek, gdzie mogą podziwiać malownicze krajobrazy i doświadczyć uroku Beskidów.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Żółty Szlak na Pilsko z Korbielowa
Czerwony Szlak na Pilsko z Przełęczy Glinne
Zielony Szlak Na Pilsko Z Korbielowa
Zielony Szlak na Pilsko z Sopotni Wielkiej
Schronisko na Hali Miziowej przyciąga również miłośników zimowych sportów. Stoki Narciarskie na Pilsku, są doskonałą bazą wypadową dla narciarzy i snowboardzistów. Ośrodek narciarski Jontek na Pilsku oferuje bogactwo tras narciarskich dostosowanych do różnych poziomów umiejętności. Przy schronisku działa wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, co jest wygodne dla tych, którzy nie posiadają własnego ekwipunku.
Noclegi w schronisku na Hali Miziowej
Schronisko na Hali Miziowej oferuje komfortowe zakwaterowanie w pokojach wieloosobowych oraz dwuosobowych. Pokoje są wyposażone w łazienki, co zwiększa wygodę gości. Ponadto schronisko posiada salę restauracyjną, w której serwowane są smaczne dania kuchni regionalnej i międzynarodowej. To idealne miejsce, by odpocząć po dniu pełnym wrażeń w górach.
Dla tych, którzy pragną spędzić noc na hali bez konieczności korzystania z pokoi schroniska, dostępne są także specjalne miejsca na namioty. To świetna opcja dla miłośników biwakowania.
Zainteresowani goście, którzy planują odwiedzić Schronisko na Hali Miziowej, mogą dokonać rezerwacji miejsc, szczegółów na temat cen oraz dostępności pokoi i terminów znajdą na oficjalnej stronie internetowej schroniska. Jest to szczególnie zalecane w okresach wzmożonego ruchu turystycznego, takich jak wakacje czy ferie zimowe.
Imprezy cykliczne obywające się na Hali Miziowej pod Pilskiem
Schronisko na Hali Miziowej organizuje szereg imprez cyklicznych:
Puchar Pilskiego w Skitouringu – czołowe zawody drużynowe w Polsce, zainicjowane i prowadzone przez Klub Skitouringowy Kandahar, wyróżniają się wymagającymi trasami zjazdowymi, a także technicznymi i stromymi podjazdami. Unikatowym elementem jest przejście przez skaliste odcinki z wykorzystaniem lin poręczowych, co stanowi prawdziwe wyzwanie dla uczestników. Wydarzenie to jest wynikiem pasji grupy entuzjastów skitouringu ze Śląska, która dotychczas zorganizowała 15 edycji tej imprezy.
Amatorskie Zmagania Narciarskie o “Puchar Pilskiego” – inicjatywa Gminy Jeleśnia, gromadząca miłośników narciarstwa.
Mistrzostwa Polski Dominikanów w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie – event organizowany przez społeczność Dominikanów.
Wyścig na Szczyt Pilskiego “Śląski Mount Everest” – przedsięwzięcie Stowarzyszenia Biegów Górskich z Jastrzębia-Zdroju, wyzwanie dla biegaczy górskich.
Festiwal Podróżniczy im. Mateusza Hryncewicza – wydarzenie upamiętniające Mateusza Hryncewicza, ratownika GOPR i podróżnika, którego celem jest prezentacja filmów i opowieści z podróży, a także spotkania z podróżnikami i wymiana doświadczeń.
Wiosenny Redyk w Korbielowie – uroczyste, tradycyjne wyprowadzenie stad owiec na górskie pastwiska przez pasterzy, połączone z różnorodnymi atrakcjami.