Schronisko na Hali Miziowej – Perła Beskidu Żywieckiego – Historia

Schronisko na Hali Miziowej
foto: FB Schronisko na Hali Miziowej

Dziś zabierzemy Was w niezwykłą podróż przez historię schroniska na Hali Miziowej, perełki Beskidu Żywieckiego. Poznacie fascynującą historię budowy, przemian i urok tego malowniczego miejsca. Schronisko na Hali Miziowej to nie tylko miejsce wypoczynku, ale także świadek historii i natury, która otacza to miejsce.

Plany budowy schroniska na Hali Miziowej – Wizja Szlachetna

Wszystko zaczęło się prawdopodobnie w 1906 roku, kiedy to narodziły się pierwsze plany budowy schroniska na Hali Miziowej. W rozmowach na temat lokalizacji schroniska brali udział Kazimierz Sosnowski, jeden z najwybitniejszych polskich propagatorów turystyki pieszej, oraz Jan Mizia, właściciel hali, na której miał stanąć obiekt. Ich idea była szlachetna – wyprzedzić w zagospodarowaniu turystycznym rejonu Pilska niemieckie towarzystwo Beskidenverein. Jednak wybuch pierwszej wojny światowej opóźnił realizację tych planów aż o 15 lat.

Powrót do Marzeń – Budowa Schroniska

Po wielu perturbacjach i przeszkodach natury finansowej, budowa schroniska wreszcie się rozpoczęła w 1927 roku. Cały proces trwał do 1930 roku, a efektem był piękny, piętrowy drewniany obiekt w stylu zakopiańskim z przeszkloną widokową werandą, który uważano wówczas za najładniejszy w Beskidach. Drewno na schronisko otrzymano w darze od arcyksięcia Habsburga, właściciela sporej części Żywiecczyzny. Na uroczyste otwarcie schroniska przybyło około 1500 osób z całej Polski i z zagranicy. To był moment triumfu i dumy.

Schronisko przez Wielkie Wydarzenia

Pierwszym dzierżawcą schroniska był Robert Sikora, a później zastąpiła go Helena Polak. Jednak w 1938 roku schroniskiem zaczął zarządzać Albert Rudolf, który po wkroczeniu wojsk niemieckich szybko zmienił obywatelstwo i jako pełnoprawny obywatel Trzeciej Rzeszy prowadził nadal schronisko, którego właścicielem stało się Beskidenverein. Stacjonowało tu również dwudziestu niemieckich żandarmów jako stała załoga do walki z partyzantami. Okres wojenny to trudne chwile dla schroniska, które opustoszało i stało się łatwym celem dla szabrowników, którzy okradli je z niemal całego wyposażenia.

W takim stanie przejęli je działacze Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a jeszcze w 1945 roku otworzyli w nim bufet, a wkrótce urządzili też miejsca noclegowe. Schronisko funkcjonowało nieco ponad 7 lat, jednak w 19 marca 1953 roku doszczętnie strawił je pożar, prawdopodobnie wzniecony przypadkiem przez nieostrożnego turystę.

schronisko na hali miziowej

Schronisko na Hali Miziowej Dzisiaj

Goście odwiedzający schronisko od wiosny do jesieni mają do dyspozycji przepiękne tereny, na których znajduje się wiele szlaków turystycznych zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie. To raj dla miłośników górskich wędrówek, gdzie mogą podziwiać malownicze krajobrazy i doświadczyć uroku Beskidów.

Schronisko na Hali Miziowej to baza wypadowa dla turystów planujących zdobyć Pilsko. W okolicach Hali Miziowej można także obserwować bogatą faunę i florę Beskidów, w tym rzadkie gatunki roślin i zwierząt górskich.

Dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu dostępne są liczne szlaki piesze i rowerowe. Okolica schroniska obfituje w urokliwe trasy, które przyciągają turystów o różnym stopniu zaawansowania. 

Schronisko na Hali Miziowej przyciąga również miłośników zimowych sportów. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie stoków narciarskich na Pilsku, co czyni je doskonałą bazą wypadową dla narciarzy i snowboardzistów. Przy schronisku działa wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, co jest wygodne dla tych, którzy nie posiadają własnego ekwipunku.

W sezonie zimowym można również korzystać z tras narciarstwa biegowego w okolicy. Panoramiczne widoki i świeże górskie powietrze tworzą idealne warunki do rekreacyjnych aktywności na śniegu.

Rezerwacje i Praktyczne Informacje

Schronisko na Hali Miziowej oferuje komfortowe zakwaterowanie w pokojach wieloosobowych oraz dwuosobowych. Pokoje są wyposażone w łazienki, co zwiększa wygodę gości. Ponadto schronisko posiada salę restauracyjną, w której serwowane są smaczne dania kuchni regionalnej i międzynarodowej. To idealne miejsce, by odpocząć po dniu pełnym wrażeń w górach.

Dla tych, którzy pragną spędzić noc na hali bez konieczności korzystania z pokoi schroniska, dostępne są także specjalne miejsca na namioty. To świetna opcja dla miłośników biwakowania.

Schronisko na hali miziowej

Zainteresowani goście, którzy planują odwiedzić Schronisko na Hali Miziowej, mogą dokonać rezerwacji miejsc, szczegółów na temat cen oraz dostępności pokoi i terminów znajdą na oficjalnej stronie internetowej schroniska. Jest to szczególnie zalecane w okresach wzmożonego ruchu turystycznego, takich jak wakacje czy ferie zimowe.

Schronisko na Hali Miziowej to wyjątkowe miejsce, które przyciąga turystów swoim urokiem, historią oraz malowniczym otoczeniem. Bez względu na porę roku, odwiedzając to schronisko, można cieszyć się pięknem Beskidów Żywieckich i spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu. To doskonała baza wypadowa do odkrywania uroków Pilska i okolicznych górskich szlaków.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry