Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej jest wyjątkowym miejscem, które od dziesięcioleci przyciąga miłośników gór. Położone w malowniczym Beskidzie Żywieckim, na wysokości 1262 m n.p.m., schronisko stanowi idealny punkt wypadowy dla turystów pragnących odkrywać uroki górskich szlaków.
Historia Schroniska na Hali Lipowskiej
Historia Schroniska PTTK na Hali Lipowskiej rozpoczyna się w 1931 roku, kiedy to z inicjatywy niemieckiego towarzystwa górskiego Beskidenverein podjęto decyzję o budowie obiektu. Budowa była odpowiedzią na zakaz rozbudowy innego schroniska, co skłoniło inicjatorów do poszukiwania nowej lokalizacji. Mimo sprzeciwu Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, które powołując się na swoje prawa próbowało zablokować prace, budowa pod kierownictwem Marcina Lacha ze Złatnej posuwała się naprzód. Już zimą 1931/1932 schronisko mogło przyjmować pierwszych turystów, a oficjalne otwarcie miało miejsce 6 sierpnia 1932 roku.
W czasie II Wojny Światowej schronisko odwiedzali nieliczni turyści, było ono miejscem odpoczynku niemieckich żołnierzy. Zarządzający nim Alojzy Wagner, podejrzewany o działalność antypolską, opuścił obiekt tuż przed wybuchem wojny, by później pojawić się w niemieckim mundurze. Schronisko przejęła jego żona, a następnie volksdeutsch o nazwisku Olearczyk, którego działalność ograbiania lokalnej ludności przeszła do historii. Niemieccy żołnierze, opuścili schronisko z końcem 1944 roku.
Po wojnie schronisko stało opuszczone. W tym czasie doszło do zdewastowania budynku i kradzieży mienia. W roku 1946 obiekt został wyremontowany i ponownie otwarty dla turystów. W kolejnych latach przeszło szereg modernizacji, które znacznie poprawiły jego standard. Lata 1973–1980 przyniosły istotną przebudowę, dzięki której schronisko zyskało nowy wygląd i lepsze warunki dla odwiedzających. Ze starego obiektu pozostała tylko kamienna podmurówka.
Noclegi w schronisku na Hali Lipowskiej
Dzisiaj Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej oferuje 43 miejsca noclegowe w pokojach 2-, 3-, 4-, 6-, 8- i 10-osobowych. Goście mogą korzystać z jadalni na 44 osoby, bufetu oraz świetlicy z telewizorem. Dodatkowym atutem jest sauna oraz pole namiotowe z możliwością zorganizowania ogniska w pobliskiej bacówce. Schronisko na Hali Lipowskiej jest idealnym miejscem wypoczynku dla wszystkich turystów, rodzin z dziećmi, wycieczek szkolnych, imprez firmowych i innych zorganizowanych grup o każdej porze roku.
Z myślą o najmłodszych gościach przygotowany został przy schronisku plac zabaw.
Szlaki prowadzące na Hale Lipowską i schronisko
Schronisko na Hali Lipowskiej jest świetnym punktem wypadowym dla miłośników górskich wędrówek. Szlaki na Halę Lipowską prowadzące do schroniska i dalej, są dobrze oznakowane i dostosowane do różnych poziomów zaawansowania. Do schroniska dojdziemy szlakami z Hali Boraczej, z Sopotni Wielkiej, z Rajczy przez Halę Redykalną, ze Złatnej a także z Hali Rysianki.
Zielony szlak na Halę Lipowską i Boraczą z Żabnicy
Niebieski szlak na Halę Lipowską z Sopotni Wielkiej
Czarny szlak na Halę Lipowską ze Złatnej
Szlak na Halę Lipowską przez Halę Boraczą i Redykalną – Najpiękniejszy Szlak W Beskidach
Z Hali Lipowskiej roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na panoramę Beskidu Żywieckiego m.in. Pilsko, Babią Górę, Tatry oraz Małą Fatrę.
Warto dodać, iż nie cały kilometr dalej znajduję się szczyt Rysianka. Dotrzemy tam w zaledwie kilkanaście minut. Maszerując po praktycznie płaskim terenie dotrzemy do Schroniska na Hali Rysiance.