Schronisko na Hali Krupowej pod Policą – noclegi, szlaki, historia

foto. schronisko na hali krupowej

W sercu Beskidu Żywieckiego, na południowy zachód od Kucałowej Przełęczy, na wysokości 1152 m. n. p. m., znajduje się miejsce, które od dziesięcioleci jest świadkiem historii, kultury i pasji turystycznej – Schronisko PTTK na Hali Krupowej. Mimo iż nazwa sugeruje inne położenie, schronisko usytuowane jest na polanie Sidzińskie Pasionki, stanowiąc idealny punkt wypadowy dla miłośników górskich wędrówek.

Historia Schroniska na Hali Krupowej

Historia Schroniska na Hali Krupowej sięga roku 1935, kiedy to z inicjatywy gminy Sidzina oraz oddziałów Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Jordanowie i Łodzi, powstało pierwsze schronisko „Pod Policą”. Budową kierował prof. Kazimierz Sosnowski, a jego nazwisko schronisko nosi do dziś, będąc hołdem dla jego wkładu w rozwój turystyki górskiej. Druga wojna światowa przyniosła zniszczenie – hitlerowcy spalili Schronisko na Hali Krupowej w 1944 roku. Odbudowane z wielkim trudem przez Oddział Krakowski PTTK, zostało ponownie otwarte w 1955 roku, rozpoczynając nowy rozdział w swojej historii.

Schronisko na Hali Krupowej 1965r. - fot. Fotopolska

Przez lata schronisko było nie tylko schronieniem dla zmęczonych turystów, ale również miejscem spotkań, dyskusji i wydarzeń kulturalnych. Elektryczność dotarła tu w 1967 roku, a gruntowna modernizacja na przełomie lat 80. i 90. XX wieku przyniosła nowe życie obiektowi, czyniąc go jeszcze bardziej przyjaznym i komfortowym dla odwiedzających.

Noclegi w Schronisku na Hali Krupowej

Schronisko oferuje 38 miejsc noclegowych w pokojach o różnej wielkości, od 2- do 16-osobowych, zapewniając tym samym szeroki wybór opcji dla różnorodnych grup turystów. W razie potrzeby, istnieje możliwość zapewnienia dodatkowych miejsc do spania na materacach.

Goście mogą korzystać z bufetu i jadalni, gdzie serwowane są potrawy nawiązujące do regionalnej kuchni. Bufet turystyczny oferuje również herbatę, kawę, ciastka, słodycze, piwo oraz inne napoje chłodzące. W schronisku można też zaopatrzyć się w mapy, przewodniki, książki, pocztówki, pamiątki oraz wiele “drobiazgów” niezbędnych na turystycznym szlaku. Dodatkowo, na terenie schroniska znajduje się stacja Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, co zwiększa bezpieczeństwo turystów eksplorujących okoliczne szlaki.

Szlaki prowadzące do schroniska

Szlaki turystyczne wiodące z i do Schroniska na Hali Krupowej są różnorodne. Od łatwych spacerów po wymagające wędrówki, każdy znajdzie coś dla siebie. Schronisko stanowi bazę dla tras na Police z Sidziny oraz Suchej Góry, oferując niezapomniane widoki i bliskość natury.

szlak turystyczny niebieski  Niebieski Szlak na Police z Suchej Góry

szlak turystyczny czarny Czarny Szlak na Policę z Sidziny

Działalność kultularna i edukacyjna schroniska

Ważnym aspektem działalności Schroniska na Hali Krupowej jest jego wkład w promocję regionu i edukację turystyczną. Organizowane są tu wydarzenia, które przybliżają historię i kulturę Beskidu Żywieckiego, a także warsztaty i spotkania z przewodnikami górskimi, które uczą bezpiecznego poruszania się po górach.

Wyzwaniem dla Schroniska na Hali Krupowej jest utrzymanie równowagi między koniecznością dostosowania się do nowoczesnych standardów a zachowaniem swojego unikalnego charakteru i ducha miejsca, który przyciąga turystów szukających autentycznych górskich doświadczeń. Przyszłość schroniska wydaje się być jasna, dzięki ciągłemu zaangażowaniu w jego rozwój i adaptację do zmieniających się potrzeb turystów, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla tradycji i historii, które są jego fundamentem.

Schronisko na Hali Krupowej to więcej niż miejsce noclegowe. To przestrzeń, gdzie historie osobiste tysięcy turystów splatają się z historią samego miejsca, tworząc niepowtarzalną atmosferę i ducha, który przyciąga nowe pokolenia miłośników gór. Jego rola w kształtowaniu turystyki górskiej w Polsce jest nieoceniona, a jego przyszłość zapisuje się w każdym kroku na szlakach Beskidu Żywieckiego.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry