Rusza rozbudowa zaplecza amfiteatru w Wiśle – obok szykuje się inna duża inwestycja.

foto. Miasto Wisła

Wiślański amfiteatr, znany jako główna arena dla wydarzeń kulturalnych i społecznych, przejdzie niezwykłą przemianę. 18 września Wiślańskie władze przekazały wykonawcy plac budowy, rozpoczynając pierwszy etap rozbudowy zaplecza tego znaczącego obiektu. Dla miasta Wisła to kluczowa inwestycja, która ma na celu stworzenie nowoczesnej siedziby dla Wiślańskiego Centrum Kultury.

Przebudowa zaplecza Wiślańskiego Amfiteatru

Pierwotnie planowano rozpoczęcie prac budowlanych 1 września, jednak zmiany w harmonogramie były konieczne z powodu organizacji kilku ważnych wydarzeń plenerowych, w tym Orlen Moto Power Show. Teren budowy jest teraz dostępny dla firmy zajmującej się modernizacją, a burmistrz Wisły, Tomasz Bujok, wyraził nadzieję, że jesienią przyszłego roku pierwszy etap inwestycji zostanie zakończony.

”– Od poniedziałku teren budowy jest już dostępny dla firmy zajmującej się wykonaniem modernizacji. Mam nadzieję, że jesienią przyszłego roku ta inwestycja zostanie zakończona w pierwszym etapie. Niestety, bez wykończenia piętra. Liczę jednak na to, że w trakcie roku uda się nam uzupełnić finansowanie, aby już w pełni stworzyć właściwą siedzibę Wiślańskiemu Centrum Kultury ” – powiedział podczas środowej konferencji prasowej burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Etapy budowy zaplecza Amfiteatru w Wiśle

Rozbudowa amfiteatru zostanie zrealizowana w dwóch etapach ze względu na kosztowne oferty, jakie wpłynęły od wykonawców. Pierwszy etap skupi się na modernizacji istniejącego budynku oraz podwyższeniu go o jedną kondygnację. Niemniej jednak dobudowane piętro pozostanie w stanie surowym zamkniętym, czekając na dalsze środki finansowe. Warto zauważyć, że po modernizacji amfiteatr będzie dostępny przez cały rok, w odróżnieniu od dotychczasowego okresu letniego.

Drugi etap rozpocznie się, gdy samorząd pozyska zewnętrzne fundusze. Wówczas zostanie dokończone pierwsze piętro, a w budynku znajdzie się m.in. sala na około 100 osób, idealna do organizacji mniejszych wydarzeń kulturalnych. Planuje się także instalację windy, aby uczynić amfiteatr bardziej dostępnym.

Wyzwania Związane z Przebudową

Przebudowa amfiteatru wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Jednym z nich jest wyłączenie z użytkowania części parku Kopczyńskiego w przyszłym roku, co może stanowić trudność w znalezieniu nowej przestrzeni dla organizacji wydarzeń plenerowych. Jednak burmistrz wskazał, że wiślański rynek stanie się centralnym miejscem podczas kolejnej edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej

Dalsza część artykułu pod galerią

Muzeum Narciarstwa w Wiśle

Wisła wkrótce stanie się jeszcze atrakcyjniejszym miejscem do odwiedzenia. W samym centrum, w należącej do miasta hali w parku Kopczyńskiego, pojawi się Muzeum Narciarstwa. To wyjątkowe miejsce ma na celu uhonorowanie osiągnięć polskich skoczków narciarskich i wprowadzenie odwiedzających w świat narciarstwa. Wszystko to będzie dostępne w urokliwym otoczeniu, tuż obok wislańskiego amfiteatru.

Hala parkowa, gdzie zostanie umiejscowione muzeum, zostanie rozebrana i zbudowana od nowa w tych samych gabarytach, jeśli chodzi o rzut poziomy. Jednak nowa konstrukcja będzie miała dwie kondygnacje, co pozwoli na lepsze zaprezentowanie eksponatów.

W samym muzeum będzie można podziwiać nie tylko medale i puchary wywalczone na skoczniach narciarskich przez legendarnego Adama Małysza, ale także jego imponującą kolekcję nart. Nie zabraknie również trofeów Piotra Żyły oraz innych wiślańskich zwycięzców mistrzostw świata i Pucharu Świata w skokach narciarskich. To będzie prawdziwa gratka dla miłośników narciarstwa.

Koszt i termin realizacji inwestycji

Projekt budowy Muzeum Narciarstwa w Wisłe to inwestycja, której koszt szacowany jest na około 19 milionów złotych. Wisła będzie zabiegała o dofinansowanie z funduszy unijnych, co pozwoli na szybszą i sprawniejszą realizację tego ambitnego przedsięwzięcia. Burmistrz zaznaczył, że budowa powinna zostać zrealizowana w przyszłym roku.

Jesteśmy gotowi, mamy opracowany projekt, pozwolenie na budowę i koncepcję wystawy. Być może w styczniu będziemy mogli wyłonić wykonawcę tego zadania – powiedział T. Bujok.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt