...

Różowy księżyc i roje meteorów – przed nami niesamowity spektakl

Kwiecień to miesiąc, który obfituje w niezwykłe zjawiska na niebie, przykuwające uwagę zarówno doświadczonych astronomów, jak i osób, które z zainteresowaniem obserwują niebo w poszukiwaniu wyjątkowych spektakli kosmicznych. W tym roku kwietniowa pełnia Księżyca będzie miała szczególną oprawę, bowiem tuż przed nią przypada szczyt dwóch fascynujących rojów meteorów: Lirydów oraz pi Puppidów.

Co To Jest Różowy Księżyc i Jak Powstała Jego Nazwa?

Różowy Księżyc to termin odnoszący się do kwietniowej pełni Księżyca, która w 2024 roku będzie miała miejsce 24 kwietnia o godzinie 1:51. Niezwykła nazwa nie sugeruje zmiany koloru naszego naturalnego satelity, lecz nawiązuje do dzikich kwiatów floksów, które w Ameryce Północnej kwitną wczesną wiosną na różowo. To właśnie rdzenna ludność nadając nazwy pełniom Księżyca według cyklu przyrody nazwała kwietniową pełnię “Różowym Księżycem”.

Spektakularne Roje Meteorów: Lirydy i pi Puppidy

Tego samego wieczoru, który okaże się niezwykle atrakcyjny dla miłośników astronomii, będziemy mieli okazję obserwować szczyt dwóch rojów meteorów: Lirydów oraz pi Puppidów. Lirydy, znane również jako Lyrids, są rojem meteorów związanych z kometą Thatchera (C/1861 G1). Ich aktywność rozpoczyna się w połowie kwietnia, około 16 kwietnia, osiągając maksimum w okolicach 21-22 kwietnia, tuż przed kwietniową pełnią Księżyca. Historia obserwacji tego roju sięga starożytności, gdzie najwcześniejsze wzmianki na jego temat pochodzą z około 2000 roku p.n.e.

Natomiast pi Puppidy, znane również jako Puppids, to znacznie mniej znany rój meteorów. Są one aktywne od 15 do 28 kwietnia, osiągając szczyt w okolicach 23-24 kwietnia. Pierwsze zaobserwowania tego roju miały miejsce dopiero w 1972 roku. Pi Puppidy są związane z kometą 26P/Grigg-Skjellerup i pojawiają się mniej więcej raz na pięć lat.

Jak Obejrzeć Te Niezwykłe Zjawiska?

Aby cieszyć się widokiem Różowego Księżyca oraz obserwować roje meteorów Lirydów i pi Puppidów, warto wybrać się w miejsce, gdzie zanieczyszczenie światłem jest minimalne. Najlepsze warunki do obserwacji zapewnią otwarte przestrzenie z dala od dużych miast, gdzie niebo jest najciemniejsze i gdzie można swobodnie podziwiać niebo.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama