Wizytówka Miasta odzyska blask! ul. Schodowa w Bielsku-Białej zostanie przebudowana.

ul. schodowa Bielsko-Biała
foto. wyborcza.pl

Ulica Schodowa, jedna z najbardziej unikatowych i klimatycznych miejsc w mieście, zostanie poddana długo wyczekiwanemu remontowi. Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej wybrał wykonawcę przebudowy.

Ulica Schodowa ma swój urok

Ulica Schodowa, pełna uroku i malowniczych detali, zyskała swoją popularność dzięki niepowtarzalnej architekturze oraz charakterystycznym latarniom zawieszonym nad malowniczymi schodami. Miejsce to często służy jako romantyczny plener do zdjęć dla nowożeńców, a także stało się scenerią dla niektórych polskich produkcji filmowych, jak “Idę przez ten świat” w reżyserii Stanisława Janickiego czy “Kret” z Borysem Szycem w roli głównej, w reżyserii Rafaela Lewandowskiego.

Jednak wszyscy, którzy poruszają się po Schodowej, mają pełną świadomość, że to, co atrakcyjne jako tło na planie zdjęciowym, niekonieczne musi być atrakcyjne na co dzień. Przyszedł czas na kolejny remont zniszczonej uliczki.

Potrzeba Remontu - Od Zapowiedzi do Realizacji

Mówi się o potrzebie remontu ul. Schodowej od wielu lat. Ściany kamienic są odrapane, tynki uszkodzone, a pomalowane graffiti szpecą piękny krajobraz miejsca. W jesieni 2019 roku, prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski, zapowiedział przeprowadzenie remontu tego unikalnego miejsca. Teraz, wreszcie nadszedł długo oczekiwany moment. Miejski Zarząd Dróg wybrał wykonawcę na wykonanie projektu przebudowy uliczki i kamiennych schodów. Jest nim firma ARBUD oraz STARBUD.

Projekt przebudowy Ulicy Schodowej obejmuje szereg prac mających na celu przywrócenie jej dawnej świetności. Cała inwestycja, według szacunków, ma wynieść około 1,3 miliona złotych. Prace mają się zakończyć w ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy z wybranym wykonawcą.

Planowane prace ul. schodowej

W ramach remontu przewidziano naprawę schodów terenowych na ul. Zamkowej w Bielsku-Białej. Cztery biegi schodów zostaną przedzielone płytami spocznikowymi, z których nowe wykonane zostaną z granitu. Projekt zakłada również montaż nowych poręczy. Wymieniona ma zostać również nawierzchnia na odcinku od ul. Wzgórze, a u podstawy schodów ma powstać placyk. Oprócz tego, zaplanowano wykonanie kanalizacji technologicznej oraz budowę oświetlenia ulicznego.

Izolację fundamentów istniejących budynków wykonywać będzie Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Warto dodać, że nawierzchnie z kamienia rzecznego oraz kostki kamiennej zostaną zachowane, aby nadal cieszyć mieszkańców i odwiedzających swoim charakterystycznym wyglądem.

Pierwsze prace rozpoczęły się dwa lata temu

Warto wspomnieć, że pierwsze prace przy ul. Schodowej rozpoczęły się w 2021 roku. Wspólnota mieszkaniowa z udziałem miasta odbyła remont konserwatorski budynku, która sięga od ul. Zamkowej aż przez całą długość schodów ul. Schodowej. Odnowiono w niej elewację, przeszklenia i kamienne elementy. 

UM Bielsko-Biała

Remont Ulicy Schodowej w Bielsku-Białej jest nie tylko zmianą estetyczną, ale przede wszystkim dążeniem do przywrócenia ulicy jej dawnej świetności oraz uzupełnienia miejskiej tkanki. Po zakończeniu prac, miasto będzie mogło z dumą prezentować to unikalne miejsce jako jedną z głównych atrakcji turystycznych. Dzięki tej inwestycji, ulica ta zyska nowe życie i jeszcze bardziej przyciągnie turystów i mieszkańców.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt