Rewitalizacja Miejskich Przestrzeni: Centrum Bielska-Białej się zazieleni. Czy zniknie tzw. ,,betonoza”?

Pozyskanie finansowania na projekty ochrony powietrza i zazielenienia terenów miejskich jest kluczowym wyzwaniem dla współczesnych miast. Urząd Miejski w Bielsku-Białej podejmuje wysiłki w ramach programu ,,Śląskie. przywracamy błękit”, mającego na celu przywrócenie natury do miejskich przestrzeni. Jednym z ważnych zadań tego programu jest rewitalizacja placu Bolesława Chrobrego, który ma stać się oazą zieleni w sercu miasta.

Na Placu Chrobrego zostanie posadzone kilkanaście drzew

Program “Śląskie. Przywracamy błękit” jest inicjatywą finansowaną z unijnych środków, prowadzoną przez Województwo Śląskie. Blisko 90 gmin, miast, powiatów oraz organizacji zrzeszających się w Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów “Aglomeracja Beskidzka” uczestniczy w tym przedsięwzięciu. W ramach programu, każda jednostka może zgłosić propozycję miejsc do zazielenienia. W tym kontekście, miasto Bielsko-Biała wyznaczyło plac Bolesława Chrobrego jako priorytetową przestrzeń do rewitalizacji.

Plac Bolesława Chrobrego, jako ważne miejsce spotkań i wydarzeń w Bielsku-Białej, zasługuje na odnowienie i ożywienie. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, jest wprowadzenie zieleni, która nie tylko poprawi estetykę przestrzeni, ale także przyczyni się do poprawy jakości powietrza. Drzewa, kwiaty i zieleń będą miały korzystny wpływ na mikroklimat tego obszaru, tworząc przyjemne miejsce relaksu i wypoczynku dla mieszkańców i odwiedzających.

Zazieleni się nie tylko Plac Chrobrego, jury odwiedziło już miasto

Jak podaje portal bielsko.info, w ramach programu, dodatkowo zazielenieniu ma ulec teren po dzikim parkingu na rogu ulic Kołłątaja oraz Sempołowskiej oraz  skrzyżowania ulic Partyzantów, Michałowicza i PCK wraz ze stworzeniem tak zwanych “zielonych przystanków”.

W ramach programu “Śląskie. Przywracamy błękit”, specjalne jury konkursowe przeprowadza wybór miejsc, które zostaną zazielenione. Jury już odwiedziło Bielsko-Białą, oceniając potencjał tych obszarów. Wyniki konkursu będą ogłoszone do końca roku, otwierając drogę do planowania i realizacji projektu rewitalizacji.

Planowana jest również rewitalizacja Starówki, niestety nie jest to takie proste

W ramach planów rewitalizacyjnych, starówka również jest brana pod uwagę. Jednakże, jak zauważa Dariusz Gajny, ogrodnik miejski, proces rewitalizacji starówki wiąże się z pewnymi komplikacjami.

– Nie jest to kwestia tylko dosadzenia drzew, gdyż po kilkunastu latach użytkowania starówka wymaga większego remontu. Poza tym potrzebne są szczegółowe analizy i ekspertyzy, które ocenią czy rosnące tam lipy mogą być jeszcze częścią tej przestrzeni czy też trzeba je wymienić – mówi Dariusz Gajny dla Radia Bielsko

Jeśli mimo zaangażowania w program “Śląskie. Przywracamy błękit”, nie uda się pozyskać funduszy na projekt zazielenienia placu Bolesława Chrobrego, to w takim przypadku, miasto Bielsko-Biała poszuka innych źródeł finansowania, aby wcielić w życie plany rewitalizacyjne i wprowadzenie zieleni do miejskich przestrzeni.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 

Źródło: Radio bielsko, bielsko.info

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt