Reprezentacyjna kamienica przy ul. 3 maja doczekała się modernizacji!

modernizacja kamienicy bielsko-biała
foto. UM Bielsko-Biała

Reprezentacyjna kamienica przy ul. 3 Maja 5 w Bielsku-Białej, doczekała się modernizacji dzięki decyzji Rady Miejskiej. Ta piękna kamienica to tzw. kamienica Fischera, zbudowana w 1901 roku, będąca perełką architektury historycznej z początku XX wieku.

Historia i Architektura Kamienicy Fischera

Kamienica przy ul. 3 Maja 5 jest perełką architektoniczną z początku XX wieku. Jej budowa rozpoczęła się w 1901 roku i była dziełem wybitnego architekta Karola Korna. Wizerunek centrum miasta znacznie zawdzięcza projektom tego twórcy, a kamienica na ul. 3 Maja 5 to jedno z najcenniejszych dzieł jego kariery.

Budynek składa się z dwóch pięter, sutereny oraz wysokiego parteru. Jego fasada jest utrzymana w stylu historyzmu z pięknymi elementami secesji. Wyróżniającym się elementem jest mansardowy dach, który nadaje budynkowi charakterystyczny wygląd. Narożny wykusz na fasadzie zdobi wysmukły hełm kryty blachą, z kopułką (pokrycie łuską) i sterczyną, co dodaje mu elegancji i unikatowego wyrazu. Cała elewacja od ulicy obfituje w bogate detal architektoniczno-sztukatorski, które czynią tę kamienicę prawdziwym arcydziełem sztuki.

Budynek ten jest nie tylko doskonałym przykładem architektonicznym epoki, ale również ważnym elementem dziedzictwa kulturowego regionu. Dlatego w 2021 roku, z inicjatywy miejskiego konserwatora zabytków Jaceka Koniecznego, 120-letnia nieruchomość została wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego. Dzięki temu chroniona jest przed niszczeniem i degradacją, a także podkreśla się jej wartość jako dziedzictwa kulturowego, które trzeba zachować dla przyszłych pokoleń.

Decyzja Rady Miejskiej i dofinansowanie remontu

Podczas sesji LV Rady Miejskiej, która odbyła się 23 lutego br., podjęto ważną decyzję o dofinansowaniu remontu konserwatorskiego dachu i elewacji kamienicy Fischera. Miasto Bielsko-Biała przekazało znaczącą dotację na ten cel, co stanowi 78% nakładów koniecznych na renowację. Wspólnota mieszkaniowa także wzięła na siebie część odpowiedzialności, korzystając z kredytu w wysokości 2.250.000 zł.

Zakres prac remontowych kamienicy

W ramach modernizacji, przewidziano przede wszystkim odbudowę i wymianę pokrycia dachu, w tym usunięcie znacznie zniszczonego hełmu-wieżyczki. Planowane jest także odnowienie detali architektoniczno-sztukatorskich elewacji frontowych oraz wymiana zużytych tynków. Warto również wspomnieć o dociepleniu stropu pod nieogrzewanym poddaszem, co wpłynie na efektywność energetyczną budynku.

W ostatnim czasie uległ zmianie, również przystanek autobusowy zlokalizowany obok aktualnie remontowanej kamienicy. Przeczytać o tym możecie w poniższym artykule.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt