Remont Elektrowni na Górze Żar – Przez kilka lat będzie zamknięta dla zwiedzających

Foto: zdj. archiwalne

Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar ogłosiła, że przez kilka lat będzie zamknięta dla zwiedzających. Decyzja ta wiąże się z rozpoczęciem głównego etapu prac remontowych i modernizacyjnych, mających na celu poprawę infrastruktury oraz przedłużenie żywotności obiektu.

Wielki remont na Górze Żar - Elektrownia będzie zamknięta dla odwiedzających

Zarządca elektrowni, PGE Energia Odnawialna S.A., ogłosił rozpoczęcie głównego etapu remontu, który obejmuje modernizację zarówno infrastruktury technologicznej, jak i zbiornika górnego. Planowane prace mają na celu obniżenie kosztów eksploatacji oraz przedłużenie żywotności obiektu o kolejne 35 lat.

Pierwszym krokiem w procesie modernizacji jest odnowa hydrozespołów wraz z instalacjami pomocniczymi. Następnie, przewidziane są prace związane z zbiornikiem górnym, obejmujące odnowienie warstwy szczelnej i ewentualne zastosowanie asfaltobetonowego ekranu na jego dnie. Podczas trwania prac modernizacyjnych, planowane są również remonty infrastruktury budowlanej, takie jak ujęcia wody, rurociągi derywacyjne czy sztolnie odpływowe.

Ze względu na trwające prace remontowe, Elektrownia na Górze Żar będzie zamknięta dla zwiedzających do 1 kwietnia 2028 roku. Jest to czas potrzebny na kompleksową modernizację i przygotowanie elektrowni do dalszej eksploatacji. Po zakończeniu prac, odnowiony obiekt będzie gotowy ponownie przyjąć turystów i cieszyć ich niezwykłymi doświadczeniami związanymi z tą unikatową elektrownią.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry