Ratownicy GOPR-u biorą udział w rajdzie Budapeszt – Bamako 2024 – pomogą dzieciom w Afryce!

foto. PSF Team GOPR

Ratownicy GOPR ruszyli w niezwykłą podróż, uczestnicząc w rajdzie charytatywnym z Budapeszt – Bamako 2024, mając na celu dotarcie do Freetown ze specjalną misją medyczną. Ich celem jest wsparcie najbiedniejszych, szczególnie dzieci i młodzieży, brakuje tam bowiem podstawowej opieki medycznej, niezbędnego sprzętu oraz świadomości zdrowotnej.

Czym jest Rajd Budapeszt – Bamako 2024?

Rajd Budapeszt – Bamako 2024, odbywa się od 2005 roku. To jeden z największych amatorskich rajdów terenowych na świecie. Nazywany jest “Dakarem dla ubogich”, ponieważ jego trasa w dużej mierze prowadzi po bezdrożach dawnej trasy rajdu Paryż-Dakar, ale dla odróżnienia odbywa się bez wsparcia z zewnątrz.

Ważnym aspektem wydarzenia jest działalność charytatywna. Każdy uczestnik rajdu zabiera ze sobą artykuły medyczne, szkolne, odzież lub zabawki, przeznaczone dla potrzebujących w Afryce. W poprzednich edycjach rajdu, uczestnicy dostarczyli m.in. inkubator dla niemowląt, panele słoneczne do wiosek pozbawionych elektryczności oraz zasadzili drzewa w Mauretanii. Wiele z samochodów, które uczestniczyły w rajdzie, pozostało na kontynencie afrykańskim, gdzie kontynuują swoją “rajdową” karierę jako autobusy szkolne czy ambulanse.

Tegoroczna edycja rajdu wystartowała 26 stycznia ze stolicy Węgier. Meta zaplanowana jest na 16 lutego w Freetown, stolicy Sierra Leone. Tym razem w rajdzie weźmie udział około 150 ekip, w tym również drużyna PSF TEAM GOPR, której załodze znajdują się ratownicy grupy beskidzkiej GOPR.

Cel rajdu - Pomoc medyczna dla najbardziej potrzebujących

Celem PSF TEAM GOPR jest zainicjowanie w ośrodkach Don Bosco Fambul punktów pierwszej pomocy poprzez dostarczenie niezbędnych materiałów medycznych, leków, defibrylatorów AED oraz fantomów do symulacji. Po dotarciu na miejsce, ratownicy przeznaczą czas na przeszkolenie personelu ośrodka, aby zapewniony sprzęt mógł być jak najlepiej wykorzystany dla dobra podopiecznych.

Obecnie w ośrodkach przebywa około 180 dzieci i młodzieży. Dodatkowo, tygodniowo ośrodek Don Bosco Fambul dociera do około 300 dzieci, które znajdują się na ulicy.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt