Ratownicy GOPR Beskidy zwyciężyli w ,,V Memoriale Olka Ostrowskiego”.

V Memoriał Olka Ostrowskiego

W sobotę 4 lutego w Wetlinie, odbył się organizowany przez GOPR ,,V Memoriał Olka Ostrowskiego” w narciarstwie wysokogórskim. W zawodach wzięło udział 56 ratowników, w tym ratownicy z GOPR Beskidy.

Kim był Olek Ostrowski?

Olek Ostrowski był narciarzem wysokogórskim, alpinistą i GOPR-owcem z Grupy Bieszczadzkiej. Startował w Biegach górskich. Zdobywał szczyty Tatr i Alp m.in. Mont Blanc czy Matterhorn. Wszedł i zjechał na nartach ze Szczytu Lenina, Kazbeku, Cho Oju (jako pierwszy Polak zjechał z ośmiotysięcznika w 2014r.). Otrzymał prestiżową nagrodę „Kolosa”. Miesięcznik „National Geographic” uznał to za „Wyczyn Roku”. Niestety, rok późnej, 25 lipca 2015, nie udał się jego atak szczytowy na Gasherbrum II (8035 m n.p.m). Podczas zjazdu został najprawdopodobniej porwany przez lawinę.

V Memoriał Olka Ostrowskiego

Pierwszy Memoriał Olka Ostrowskiego został zorganizowany w 2016 roku, a ostatni miał miejsce w 2020 roku. W tym roku wznowiono zawody i na starcie stanęli ratownicy z niemal wszystkich grup GOPR w kraju: GOPR Beskidy, GOPR Bieszczady, Grupa Jurajska GOPR, GOPR Karkonosze, Grupa Krynicka GOPR, Grupa Podhalańska GOPR oraz Grupa Sudecka GOPR

Trasa rozpoczęła się od Schroniska Pod Wysoką Połoniną w Wetlinie przez Przełęcz Orłowicza, obok chatki Puchatka, dalej zjazdem na Przełęcz Wyżną i przez dział i Małą Rawkę do mety na Przełęczy Wyżniańskiej.

Zawody odbyły się w trudnych warunkach terenowych i pogodowych. Mocne opady śniegu, do tego wiatr dochodzący do 120 km/godz., widoczność na kilka metrów. Pierwsze miejsce zajęła ekipa z GOPR Beskidy – Adam Tyszecki i Grzegorz Gawłowski, natomiast drugie i trzecie GOPR Bieszczady.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry