Pusty zbiornik na górze Żar – Co się stało?

W zbiorniku na szczycie Żaru w Międzybrodziu Bialskim brakuje wody, co budzi zaniepokojenie zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów odwiedzających ten charakterystyczny obiekt Beskidów. Co się stało? 

W wyniku corocznego przeglądu, zbiornik został całkowicie opróżniony z wody. Aktualnie trwają prace związane z inspekcją i konserwacją górnej, szczelnej warstwy asfaltobetonowej zbiornika. Dodatkowo, w bieżącym roku przeprowadzane są również działania mające na celu usunięcie nagromadzonych namułów, które zgromadziły się od 1995 roku. Wszystko to wynika z planowanej modernizacji zbiornika górnego Elektrowni Szczytowo Pompowej Porąbka-Żar, która ma nastąpić w przyszłym roku.

Interesującym faktem jest, że w celu rozpoczęcia przeglądu i oczyszczenia zbiornika konieczne było opróżnienie aż 2 milionów metrów sześciennych wody do Jeziora Międzybrodzkiego.

Proces spuszczania tak dużej ilości wody został przeprowadzony za pomocą czterech działających w trybie generatorowym hydrozespołów elektrowni, co zajęło około czterech godzin. Efektem tego działania było podniesienie lustra wody w Jeziorze Międzybrodzkim o około 50 centymetrów.

Po zakończeniu prac konserwacyjnych w zbiorniku górnym elektrowni, zostanie on ponownie napełniony wodą, która zostanie wtłoczona do niego za pomocą tych samych hydrozespołów, które będą pracować w trybie pompowym. Cały ten proces również potrwa kilka godzin.

foto: PKL Góra Żar

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt