20 października br. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się VIII konferencja pszczelarska pt. „Ekonomia w produkcji pszczelarskiej – wyzwania i zagrożenia” oraz podsumowanie VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pszczelarz Roku 2022.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zakończono Sprzątanie Przystanków Autobusowych W Gminie Lipowa.
Organizatorem konkursu była Fundacja Akademia Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju. Patronat Honorowy objął: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk oraz Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Andrzej Romaniuk.
Podczas gali Konkursu Pszczelarz Roku 2022 wyróżniono i nagrodzono gospodarstwo pasieczne z terenu województwa Śląskiego. Drugie miejsce w kategorii pszczelarstwo hobbystyczne zajął Pan Paweł Zuziak z Przybędzy.
Pan Paweł Zuziak od 1994 r. jest członkiem Beskidzkiego Związku Pszczelarskiego BZP „Bartnik” w Bielsku-Białej, i członkiem Koła Pszczelarskiego w Węgierskiej Górce. Obecnie jest Prezesem Koła Pszczelarskiego w Gminie Węgierska Górka i Prezesem Beskidzkiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Kształcenia Ludności w Rychwałdzie. Ponadto jest jednym z autorów Strategii Rozwoju Pszczelarstwa Powiatu Żywieckiego na lata 2021-2027, będącej kontynuacją poprzedniej Strategii 2015 r-2020 r.
Od ponad 25 lat Sabina i Paweł Zuziak rodzinnie prowadzą gospodarstwo pasieczne które powstało z pasji oraz miłości do pszczelarstwa, gdzie wiedza z nauką i przyrodą tworzą symbiozę. Niewątpliwie cechą która wyróżnia pasiekę jest sposób organizacji pasieki, wielokierunkowość i systematyczność prowadzonych działań: m.in. z zakresu edukacji dorosłych, dzieci i młodzieży. Rodzina połączyła pszczelarstwo ze swoim trybem i stylem życia: w gospodarstwie prowadzone są nasadzenia roślin miododajnych takich jak lawenda (ok 100 krzewów) która wykorzystywana jest również do bukietów oraz dekoracji świec wykonywanych na własne potrzeby i jako upominki dla odwiedzających pasiekę gości. Na terenie gospodarstwa wysiewane są również rośliny miododajne oraz ich mieszanki. Utrzymywany jest również sad owocowego i nasadzenia krzewów owocowych w tym porzeczek, malin i borówki kamczackiej.
źródło Starostwo Powiatowe w Żywcu