Przedłużono termin prac remontowych na ul. Kwiatkowskiego w Bielsku-Białej

fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB

Prace remontowe na ul. Kwiatkowskiego w Bielsku-Białej przedłużą się o co najmniej kwartał, a projekt przewiduje budowę jednego, zamiast dwóch wiaduktów. Dlaczego?

Przebieg prac przebudowy ul. Kwiatkowskiego w Bielsku-Białej

Przebudowa ulicy Kwiatkowskiego dotyczy blisko 600-metrowego odcinka pomiędzy skrzyżowaniem z ulica Warszawska i Rondem Ofiar Katynia.

Początkowo planowano budowę dwóch wiaduktów na ul. Kwiatkowskiego, jednak wykonawca doszedł do etapu, gdzie poznał nośność gruntu i stwierdził, że nie jest on wystarczająco stabilny, by zrealizować pierwotny projekt. W związku z tym, zdecydowano się na przeprojektowanie “końcówki” wiaduktu, szczególnie na wschodniej stronie, gdzie konstrukcja ma “dotykać” gruntu.

Przeliczając koszty, zarówno te związane z zagęszczeniem gruntu, przygotowaniem murów oporowych, lub zmianą koncepcji i niejako wydłużenia tego wiaduktu na dodatkowych – nazwijmy to kolokwialnie – “nogach”. Z tych wyliczeń wyszło, że bardziej opłacalne jest dla nas przeprojektowanie “końcówki” wiaduktu. Mówimy o miejscu […] od strony wschodniej, gdzie wiadukt ma “dotykać” gruntu – powiedział na antenie Radia Bielsko, zastępca prezydenta Bielska-Białej, Adam Ruśniak.

Przeanalizowane zostały koszty związane z zagęszczeniem gruntu, przygotowaniem murów oporowych i ewentualną zmianą koncepcji. Okazało się, że bardziej opłacalne jest przeprojektowanie “końcówki” wiaduktu niż przeprowadzenie drogich prac związanych z ulepszaniem gruntu. To rozwiązanie ma zaoszczędzić czas i pieniądze.

Co jeszcze obejmuje inwestycja?

Oprócz rozbudowy wyżej opisanego wiaduktu, inwestycja obejmie także rozbudowę mostu nad potokiem Starobielskim oraz umocnienie koryta w jego sąsiedztwie, a także przebudowę Ronda Ofiar Katynia wraz z wlotami. W ciągu ul. Kwiatkowskiego powstaną też nowe schody i winda łącząca ulicę z peronem stacji kolejowej Bielsko-Biała Północ.

Nowy Termin Zakończenia Projektu

Pierwotnie prace miały zakończyć się w marcu przyszłego roku, jednak z uwagi na zmiany w projekcie, termin finiszu prac wydłuży się do końca czerwca 2025 roku. Wiceprezydent miasta podkreśla, że mimo tego poślizgu czasowego, prace idą w dobrym tempie, a firma wykonawcza posiada zakład produkujący prefabrykaty, co może przyspieszyć postęp prac.

Nowy układ drogowy spowoduje większy komfort przejazdu z wydzielonymi relacjami skrętnymi, dodatkowo w obrębie ronda zostanie przeprowadzona ścieżka rowerowa zgodnie ze standardami bezpieczeństwa ruchu rowerowego.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt