...

Przed nami pierwszy sierpniowy superksiężyc. Pojawi się dwa razy

księżyc nad babią górą
Księżyc nad Babią Górą - foto: Wojciech Nowak

Wraz z początkiem sierpnia 2023 roku fanów zjawisk astronomicznych czeka prawdziwy spektakl. Na niebie pojawią się dwie pełnie Księżyca, z czego pierwsza, Zbożowy Księżyc, będzie obserwowana 1 sierpnia 2023 roku, a druga, Niebieska Pełnia, nawiedzi nieboskłon 30 sierpnia 2023 roku. Jest to wyjątkowe zjawisko, gdyż dwie pełnie w jednym miesiącu zdarzają się średnio co 3 lata. Ta niezwykła okazja zapewni nam spektakularne widoki i niezapomniane chwile podczas obserwacji Księżyca. 

Zbożowy Księżyc - Pełnia 1 sierpnia 2023

1 sierpnia 2023 roku o godzinie 20:33 na niebie pojawi się pierwsza z sierpniowych pełni Księżyca. W Polsce pełnia ta nazywana jest Zbożowym Księżycem ze względu na okres zbiorów. Popularna jest także nazwa Jesiotrowa Pełnia, związana z wierzeniami rdzennych Indian, którzy wierzyli, że sierpień był niezwykle obfity w połowy jesiotrów.

Księżyc w pierwszą z dwóch sierpniowych super pełni osiągnie 1 sierpnia o godzinie 20:33. Będzie wtedy oddalony od Ziemi o 363 815 km. Od tego momentu zacznie powoli ubywać, a III kwadrę osiągnie dopiero 8 sierpnia o godzinie 12:29. Największe zbliżenie ku Ziemi nastąpi 2 sierpnia, co będzie okazją do obserwacji Księżyca w pełnej okazałości.

Obserwatorzy w Polsce mają szczęście, ponieważ pierwsze dwa sierpniowe wschody Księżyca nastąpią w równie dogodnym momencie. We wtorek, 1 sierpnia, możemy się spodziewać go około godziny 21:00. W środę, 2 sierpnia, mimo że to nie będzie już kumulacja super pełni, Księżyc wzejdzie około 21:30, znajdując się w odległości 363 591 km od Ziemi, co pozwoli na aż 99.9% widoczność jego tarczy.

Niebieska Pełnia - 30 sierpnia 2023

30 sierpnia 2023 roku o godzinie 3:37 na niebie pojawi się Niebieska Pełnia Księżyca. Nazwa ta nawiązuje do angielskiej frazy “once in a blue moon”, używanej dla podkreślenia wyjątkowości i rzadkości zjawisk. W tym przypadku chodzi o podwójną pełnię w jednym miesiącu, która jest rzadkim zjawiskiem.

Warto zaznaczyć, że termin “Niebieska Pełnia” nie oznacza, że Księżyc zyska lazurową barwę, lecz jest to okazja do obserwacji wyjątkowego zjawiska astronomicznego.

Nadchodzące Super Księżyce

Obie pełnie w sierpniu 2023 roku będą wyjątkowe z jeszcze jednego powodu. W tym czasie nasz naturalny satelita może wydawać się większy i jaśniejszy niż zwykle. Trudności z zasypianiem mogą wystąpić już na kilka dni przed pełniami, jak i po nich, ze względu na ich bliskość Ziemi.

Ostatnia Super Pełnia miała miejsce w lipcu 2023 roku wraz z Koźlim Księżycem, ale teraz mamy szansę na kolejne fascynujące doświadczenie z Księżycem na niebie.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama