Przed nami deszcz spadających gwiazd – Eta Akwarydy już tej nocy

foto teleskop.pl

Już dzisiaj, miłośnicy astronomii będą mieli okazję uczestniczyć w jednym z najbardziej spektakularnych zjawisk na nocnym niebie – maksimum roju Eta Akwarydy. To wyjątkowy moment, gdy niebo staje się sceną dla setki jasnych smug pozostawianych przez spadające meteory, tworząc niepowtarzalny deszcz gwiazd.

Noc Eta Akwarydów - Najjaśniejsze spadające gwiazdy

Rój meteorów Eta Akwarydy powstał na skutek przelotów w okolicy słynnej komety Halleya. Gdy ziemia przecina orbitę tej komety, drobiny pyłu pozostawione przez Halleya w przestrzeni kosmicznej wchodzą w atmosferę, tworząc efektowne zjawisko świetlne. Charakterystyczne dla Eta Akwarydów są długie, jasne smugi, które pozostawiają na niebie spadające meteory, dzięki czemu można je obserwować przez dłuższy czas.

Maksimum aktywności roju Eta Akwarydy przypada na noc z 5 na 6 maja. Około godziny 2:00 w nocy można spodziewać się największej ilości spadających gwiazd. Jednak warto zacząć obserwacje wcześniej, aby zanurzyć się w atmosferze tego niezwykłego zjawiska. W Polsce deszcz meteorów będzie widoczny, ale najlepsze warunki do obserwacji zapewniają miejsca poza miastami, gdzie zanieczyszczenie światłem sztucznym jest minimalne. Specjalne parki astronomiczne, oddalone od źródeł światła, stanowią idealne miejsce do obserwacji tego typu zjawisk.

Gwiazdy spadające z roju Eta Akwarydy będą widoczne gołym okiem, szczególnie podczas bezchmurnej nocy. Jednak dla lepszych wrażeń warto zabrać ze sobą lornetkę lub teleskop. Warto także wybrać miejsce możliwie najbardziej pozbawione sztucznego światła, aby uzyskać jak najlepszą widoczność. Poza tym, ważne jest także przyzwyczajenie oczu do ciemności, dlatego należy powstrzymać się od używania telefonu czy innych urządzeń emitujących światło przez co najmniej kilka minut przed obserwacją.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt