Przeciętny Polak zarabia 8 409 zł brutto? GUS podał nowe dane.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w Polsce. Według raportu, wynagrodzenie to sięgnęło kwoty 8 409 zł brutto, co stanowiło wzrost o 12% w porównaniu z rokiem poprzednim. Niemniej jednak, rzeczywiste zarobki, czyli to, co otrzymuje pracownik “na rękę”, kształtują się na poziomie około 6 tys. zł, zakładając umowę o pracę.

Wzrost wynagrodzeń oraz inflacja w Polsce

GUS wyjaśnił, że wzrost wynagrodzeń był efektem podwyżek oraz różnych rodzajów premii, takich jak nagrody motywacyjne, bonusy, premie roczne i kwartalne, a także nagrody jubileuszowe. Niemniej jednak, mimo wzrostu wynagrodzeń, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 roku było niższe o 0,2% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając 6 501,2 tys. etatów.

Analiza inflacji w Polsce wskazuje na pewne spowolnienie. Według danych GUS, dynamika CPI w marcu 2024 roku wyniosła 2,0% r/r, co oznacza spadek z poziomu 2,8% z poprzedniego okresu. Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl zauważa, że mimo tego spadku, presja cenowa nadal pozostaje wysoka, szczególnie w kategoriach usług, które podrożały o 6,6% r/r.

Dla przeciętnego Kowalskiego, czyli pracownika mającego umowę o pracę, te zmiany mogą mieć istotne konsekwencje. Choć nominalne wynagrodzenie rośnie, realne dochody pozostają na podobnym poziomie ze względu na wysoką inflację. Ponadto, spadek liczby dostępnych etatów może zwiększyć konkurencję na rynku pracy i utrudnić znalezienie zatrudnienia.

Mimo wzrostu wynagrodzeń, sytuacja na rynku pracy w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Spadek liczby zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw oraz wysoka inflacja stanowią wyzwania dla pracowników. Przyjęte przez GUS środki mogą wpłynąć na dalszą stabilizację rynku pracy, ale konieczne mogą być dodatkowe działania w celu zrównoważenia sytuacji.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry