Przebudowany zostanie dworzec PKP. Powstanie też nowy przystanek Żywiec – Browar!

Przed tygodniem odbyło się istotne spotkanie dotyczące studium wykonalności dla projektu “Prace na linii kolejowej nr 139 na odcinku Czechowice Dziedzice – Bielsko Biała – Żywiec – granica Państwa”. Decyzje podjęte podczas tego spotkania mają ogromne znaczenie dla rozwoju infrastruktury kolejowej w regionie. Przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe SA i wykonawcy studium Infra-Centrum Doradztwa Instytut Kolejnictwa Arcadis poinformowali o wyborze wariantu modernizacji linii kolejowej nr 139.

Wybrano wariant modernizacji linii kolejowej nr 139.

Podczas spotkania wybrano wariant W3a, który zakłada modernizację linii kolejowej nr 139 od Czechowic-Dziedzic do Zwardonia. Ten wariant nie przewiduje budowy tunelu z Soli do granicy Państwa, jednak uwzględnia przebudowę tunelu w Bielsku-Białej. 

Linia kolejowa będzie dwutorowa od Bielska-Białej do Węgierskiej Górki oraz na odcinku Milówka Zabawa – Sól. Ta decyzja ma na celu zwiększenie przepustowości i prędkości maksymalnej pociągów, co przyczyni się do skrócenia czasu podróży i poprawy komfortu pasażerów.

Przebudowa Dworca PKP w Żywcu oraz budowa przystanku Żywiec-Browar

Warto podkreślić, że stacja Żywiec zostanie całkowicie przebudowana. Planuje się również utworzenie przejścia pod torami oraz dodatkowego jedno-krawędziowego peronu nr 4. Kładka nad torami zostanie zdemontowana, a ulica Objazdowa znajdzie się pod torami. 

Dodatkowo, planowana jest budowa nowego przystanku Żywiec Browar. Te zmiany znacznie poprawią dostępność i komfort podróżowania dla mieszkańców Żywca oraz okolicznych miejscowości.

Oczekiwane Efekty Modernizacji

Głównymi oczekiwanymi efektami modernizacji linii kolejowej nr 139 są:

  • Zwiększenie przepustowości i prędkości maksymalnej pociągów.
  • Zmniejszenie liczby przejazdów kolejowo-drogowych, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.
  • Poprawa dostępności do kolei przez zwiększenie liczby pociągów kursujących w kierunku Zwardonia.

Modernizacja linii kolejowej nr 139 stanowi istotny krok w rozwoju infrastruktury kolejowej na terenie Czechowic-Dziedzic, Bielska-Białej, Żywca i okolic. Wybrany wariant W3a uwzględnia ważne ulepszenia, które przyczynią się do zwiększenia atrakcyjności podróżowania koleją i poprawy komunikacji w regionie. 

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry