Utrudnienia dla podróżujących pociągami z Żywca i Bielska-Białej. Rozpoczyna się inwestycja.

foto: Wikipedia

W najbliższych miesiącach planowane jest przeprowadzenie ważnych inwestycji na linii kolejowej E65. Ta strategiczna trasa będzie poddana gruntownej przebudowie, a pierwsze etapy prac skoncentrują się na odcinku Kobiór – Pszczyna, który obejmuje również linię S5. Spodziewane są spore utrudnienia w ruchu kolejowym.

Przebudowa Magistrali Kolejowej E65: Spodziewane Utrudnienia na Linii do Katowic

Przełom lata i jesieni 2023 roku niesie ze sobą dalsze inwestycje, które zostały zlecone przez zarządcę infrastruktury PKP PLK S.A. To okres intensywnych prac modernizacyjnych na wielu trasach kolejowych. Wśród nich znajdują się planowane modernizacje linii kolejowych prowadzących do Tarnowskich Gór oraz Zakopanego. Ponadto, przewidziano remonty obiektów na odcinku Zebrzydowice – Cieszyn, które wpłyną na jakość podróży i bezpieczeństwo pasażerów.

Zmiany w Obsłudze Przystanków i Tras

W ramach planowanych działań modernizacyjnych pojawią się także zmiany w obsłudze przystanków. Pasażerowie będą mieli możliwość korzystania z pociągów zatrzymujących się na stacji Warszowice, a także powrót do obsługi przystanku Rybnik Paruszowiec. Z końcem wakacji zawieszona zostanie obsługa przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria, natomiast przystanek Bielsko-Biała Północ będzie wyłączony z ruchu z powodu kontynuacji prac w jego otoczeniu.

W trakcie prac modernizacyjnych planowana jest komunikacja zastępcza w wybranych terminach oraz na konkretnych trasach. Wieczorne kursy w rejonie Lublińca oraz odcinki Pszczyna – Bielsko-Biała Główna, Milówka – Zwardoń, Katowice – Mikołów oraz Orzesze Jaśkowice – Czerwionka zostaną objęte tymczasową komunikacją zastępczą. Jednakże przewoźnik informuje, że dążąc do optymalizacji oferty, będą również uruchamiane dodatkowe połączenia pomiędzy Cieszynem a Goleszowem.

S5: Katowice - Pszczyna - Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń S51: Katowice - Żywiec - Nowy Targ - Zakopane

Do odwołania pociągi nie będą zatrzymywać się na przystanku Bielsko-Biała Północ ze względu na budowę wiaduktu w ciągu ul. Kwiatkowskiego. Dowóz do przystanku zostanie zapewniony autobusami MZK Bielsko-Biała na podstawie ważnego biletu kolejowego. W dniach 4 – 8 września oraz 9 – 11 października rozkład jazdy wybranych pociągów będzie wariantowany ze względu na planowane ograniczenia przepustowości na szlaku Czechowice-Dziedzice Południowe – Bielsko-Biała Główna związane z budową wiaduktu.

Ze względu na trwającą modernizację linii kolejowej do Zakopanego oraz zakończenie sezonu turystycznego pociąg Sprinter Ornak nie będzie uruchamiany w cyklu zamknięciowym.

W godzinach nocnych są planowane przerwy w ruchu wymagające uruchomienia komunikacji zastępczej. Autobusy zastąpią nocne pociągi w następujący sposób:
Od 4 do 10 września na odcinku Pszczyna – Bielsko-Biała Główna;
Od 2/3 do 13/14 października na odcinku Milówka – Zwardoń (od nocy z poniedziałku na wtorek do nocy z piątku na sobotę);
Od 16/17 do 27/28 października na odcinku Rajcza – Zwardoń (od nocy z poniedziałku na wtorek do nocy z piątku na sobotę).

S5: Katowice - Pszczyna - Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń S6: Katowice - Skoczów - Ustroń-Zdrój - Wisła Uzdrowisko - Wisła Głębce

16 października rozpocznie się kolejny etap modernizacji magistrali E-65. Pociągi będą kursować po jednym torze na odcinku Kobiór – Pszczyna. W rozkładzie jazdy zostały ujęte ograniczenia prędkości dla pociągów jadących w kierunku Katowic. Godziny odjazdu niektórych pociągów zostaną przesunięte.

S61: Czechowice-Dziedzice - Chybie - Zebrzydowice - Cieszyn

W dalszym ciągu ruch pociągów na odcinku Zebrzydowice – Cieszyn będzie wstrzymany. Przewóz będzie realizowany autobusami komunikacji zastępczej. Wstrzymanie ruchu pociągów jest spowodowane naprawą obiektów.

S62 Skoczów - Goleszów - Cieszyn

W dni robocze Koleje Śląskie zwiększą liczbę połączeń o dodatkowe trzy pary. Rozkład jazdy nowych pociągów został przygotowany z uwzględnieniem wniosków pasażerów. Nowe kursy będą dostępne w godzinach szczytu porannego, popołudniowego oraz uzupełnią ofertę w godzinach okołopołudniowych. Łącznie liczba połączeń na odcinku Goleszów – Cieszyn zwiększy się do 10 par, z czego 8 będzie skomunikowanych z pociągami do/z Katowic.

Dokładne godziny odjazdów oraz terminy kursowania pociągów dostępne są w Liniowym Rozkładzie Jazdy publikowanym na stronie internetowej spółki Koleje Śląskie oraz w internetowych wyszukiwarkach połączeń i na plakatach sporządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (dostępnych m.in. na dworcach kolejowych i peronach). Liniowy Rozkład Jazdy będący oficjalnym rozkładem jazdy Kolei Śląskich zawiera pełne tabele rozkładowe poszczególnych linii na cały okres zamknięciowy.

 

źródło: Koleje Śląskie / bielsko.info

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt