Tadeusz Sławek jeden z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej myśli humanistycznej w Polsce wygłosi swój wykład w Kinie Janosik. Po wykładzie zostanie odtworzony niezwykły film „RZEKA”.
Kim jest Tadeusz Sławek?
Tadeusz Sławek wybitny filolog, autorytet w zakresie teorii i historii literatury, komparatystyki literackiej oraz pogranicza literatury, kultury i filozofii, poeta, prozaik, eseista, tłumacz poezji angielskiej i amerykańskiej, jeden z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej myśli humanistycznej w Polsce, błyskotliwy umysł, znakomity organizator badań naukowych i życia akademickiego.
Od 2015 prowadzi w Radiu Katowice audycję muzyczną „Uszy duszy” (w latach 2003–2014 w Radiu eM). W 2016 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 2017 został laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej. W 2020 nominowany do Nagrody Literackiej Nike za ,,Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć”.
„Ziemia, ogień, woda, powietrze – cóż może być bardziej podstawowego? W tych najbardziej elementarnych zjawiskach filozofia poszukiwała budulca wszechświata i – wraz z psychologią – poszukiwała w nich głębokiego pokrewieństwa człowieka i świata. Żywioły łączyły mikro- i makrokosmos, a artyści i alchemicy stworzyli z nich skomplikowaną siatkę symboli. Płonący ogień do dziś przyciąga nas, ale i przeraża; przypomina też o mitycznym Prometeuszu. Heraklit nie bez powodu uczynił płynącą rzekę filozoficznym obrazem życia z jego pięknem i grozą. O tym spróbujemy porozmawiać w czasie naszego spotkania.” – prof. Tadeusz Sławek
A po wykładzie na ekranie Kina na dużym ekranie niezwykły film „RZEKA” będący wnikliwą, filmowo-muzyczną refleksją na temat sposobu, w jaki rzeki ukształtowały zarówno wyrafinowane krajobrazy naszej planety, jak i całą ludzką egzystencję. To obraz, który wymyka się wszelkim schematom w zakresie stylu, formy czy gatunku. Ten orkiestrowy film koncertowy jest niezwykłym doświadczeniem wizualnym, odą do świata przyrody i opowieścią o historii zarówno rzek, jak i ludzkiej cywilizacji.