Proekologiczna akcja „Łapmy Wodę” powraca w Galerii Sfera

Sadzenie roślin do ogrodów deszczowych, wystawa edukacyjna przybliżająca problem zmian klimatycznych, warsztaty dla świetlic środowiskowych – to tylko niektóre z działań, które czekają na mieszkańców Bielska-Białej w Galerii Sfera od 25 do 31 lipca. Wszystko w ramach promowania proekologicznych postaw, które pomogą w ratowaniu naszej planety.

Eksperci jasno stawiają sprawę, twierdząc, że nie powinno się stawiać pytania, czy wody będzie brakowało, tylko: kiedy i ile nam zabraknie. Według Światowego Forum Ekonomicznego w 2030 roku susza może dotknąć nawet 40 procent naszej planety. Problem dotyka również naszego kraju.

– Polska jest wśród państw europejskich jednym z najuboższych w wodę krajów. Nasze zasoby są prawie 2,7 razy mniejsze niż średnia państw Unii Europejskiej. Dlatego już dziś musimy działać i propagować proekologiczne rozwiązania, które pozwolą na poprawę obecnej sytuacji – mówi prezes fundacji ekologicznej Arka Wojciech Owczarz. – Aby słowa przekuć w czyny, już dziś zapraszamy wszystkich chętnych na kolejną edycję akcji Łapmy wodę, podczas której przez cały tydzień w Galerii Sfera chcemy nakłaniać mieszkańców regionu do zakładania instalacji gromadzenia wody deszczowej czy też tworzenia ogrodów deszczowych – dodaje.

Wspólnie Łapmy wodę dla planety

Na początek akcji – 25 lipca – plac Bolka i Lolka zamieni się w zieloną przestrzeń do wspólnego posadzenia roślin do ogrodów deszczowych. Chętni będą mieli możliwość przesadzenia ich do recyklingowej doniczki i kompostowej ziemi, którą następnie zabiorą do domu. Wśród tych roślin znajdą się m.in. tojeść kropkowana, krwawnica pospolita, mięta nadwodna czy niezapominajka błotna.

Ta ostatnia będzie również widoczna na torbach ekologicznych, które będzie można odebrać na miejscu. Natomiast dla podopiecznych świetlic środowiskowych przewidziane są warsztaty, które w interesujący sposób pozwolą zapoznać się z problemem i znaleźć na niego realne rozwiązanie.

Wystawa Łapmy wodę w Bielsku-Białej

Organizatorzy przygotują również specjalną wystawę edukacyjną, która przybliży problem zmian klimatycznych, deficytu i śladu wodnego. Będzie można zainspirować się i poznać sposoby na oszczędzanie wody oraz gromadzenie deszczówki. Nie zabraknie również prezentacji już powstałych ogrodów deszczowych na Podbeskidziu. Wystawa będzie dostępna dla klientów Galerii bezpłatnie do 31 lipca.

Akcja Łapmy wodę organizowana jest w ramach całorocznego programu aktywnej edukacji ekologicznej Zielona Ręka, w którym już uczestniczy prawie 600 tysięcy osób i cały czas liczba ta się zwiększa.

źródło UM Bielsko-Biała

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt