Pracowity rok 2023 dla strażaków – brali udział w 5.338 interwencjach!

foto. Państwowa Straż Pożarna

W 2023 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej w Bielsku-Białej i powiecie bielskim były nieustannie na posterunku, angażując się w 5.338 interwencji – to o 336 więcej zdarzeń niż w roku 2022. W jakich zdarzeniach musieli brać udział?

Raport z Interwencji Straży Pożarnej w 2023 roku w Bielsku-Białej i powiecie bielskim

W porównaniu z rokiem 2022, liczba pożarów spadła z 722 do 539. To na pewno dobra wiadomość, ale nie możemy zapominać, że w tych tragicznych zdarzeniach zginęły 3 osoby, a 12 zostało rannych. Najczęstszymi przyczynami pożarów była nieostrożność, nieprawidłowe użytkowanie urządzeń grzewczych lub brak drożności przewodów kominowych. Warto pamiętać, że w 214 przypadkach pożary wybuchły w obiektach mieszkalnych.

Strażacy byli także aktywni w sytuacjach innych niż pożary. Najczęściej interweniowali w usuwaniu skutków działania sił natury, takich jak silny wiatr (925 interwencji), opady deszczu (141 interwencji), opady śniegu (114 interwencji) i przybory wód (137 interwencji). Ponadto odnotowano 622 wypadki drogowe oraz 195 działań o charakterze medycznym.

W 2023 roku odnotowano również wzrost interwencji związanych z emisją tlenku węgla. W 141 przypadkach strażacy musieli działać w związku z czadem. Niestety, wskutek zatrucia tlenkiem węgla, 3 osoby straciły życie, a 15 odniosło obrażenia. To stanowi znaczący wzrost w porównaniu z rokiem 2022, gdy nie odnotowano ofiar śmiertelnych czadu.

Rok 2023 przyniósł zarówno pozytywne, jak i trudne chwile dla jednostek ochrony przeciwpożarowej w Bielsku-Białej i powiecie bielskim. Choć liczba pożarów spadła, to wciąż pozostaje wiele wyzwań związanych z bezpieczeństwem mieszkańców. Emisja tlenku węgla stanowi szczególne zagrożenie, dlatego ważne jest, aby każdy był świadomy ryzyka i odpowiednio zabezpieczał swoje miejsce zamieszkania.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt