Są plany aby powstał nowy park miejski w Bielsku-Białej!

fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Na terenie, gdzie kiedyś istniały ogródki działkowe, na granicy osiedla Wojska Polskiego i Kopernika, ma powstać nowy park miejski. Pomysł ten powracał wielokrotnie, ale dopiero teraz zdaje się być na drodze do realizacji.

Historia i Rozwój Pomysłu na Park Miejski w Bielsku-Białej

Pierwsze plany zagospodarowania tego obszaru pojawiły się 15 lat temu, gdzie amatorzy rolek, deskorolek czy BMX-ów mogliby znaleźć swoje miejsce. Plany zakładały utworzenie placu zabaw i skateparku, z różnego rodzaju przeszkodami i urządzeniami, które umożliwiłyby ekstremalną zabawę miłośnikom tych sportów. Niestety, projekt okazał się zbyt kosztowny niż początkowo zakładano.

W kolejnym podejściu zmodyfikowano plan i zaprojektowano park rekreacyjno-wypoczynkowy z zewnętrzną siłownią, placem zabaw oraz elementami skateparku. Niestety, tym razem projekt nie zyskał uznania mieszkańców i nie został zrealizowany z powodu niewielkiej ilości głosów poparcia.

Kolejna próba miała miejsce w 2018 roku, kiedy to projekt parku miejskiego znalazł się w ramach budżetu obywatelskiego. Tym razem pomysł obejmował stworzenie pełnoprawnego parku miejskiego z uporządkowanym terenem, ścieżkami i alejkami, ławkami oraz potencjalnym oświetleniem parku.

Aktualne Stanowisko Urzędników w Realizacji Projektu

Po pięciu latach, ratusz w Bielsku-Białej powraca do tematu utworzenia nowego parku miejskiego. Teren, na którym miałby powstać ten park, liczy prawie 2 hektary i obecnie jest porośnięty drzewami i krzewami. Jednym z kluczowych założeń jest zagospodarowanie terenu w zgodzie z istniejącą roślinnością oraz dostosowanie go do zróżnicowanej rzeźby terenu.

W planach jest stworzenie ścieżek pieszych o swobodnym układzie, kładek spacerowych i schodów terenowych. Ponadto, przy jednym z wejść do parku planowane jest utworzenie parkingu. Cały teren zostanie uporządkowany, a także pojawią się nowe nasadzenia roślin, trasy spacerowe, miejsca do odpoczynku, tarasy oraz obiekty małej architektury.

Oświetlenie terenu i monitoring mają zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców korzystających z parku, nawet po zmroku.

Jak podaje portal bielsko.biala.pl – Aby zrealizować koncepcję parku miejskiego, miasto Bielsko-Biała planuje pozyskać środki z funduszy unijnych. Aplikacja o te środki jest planowana na rok 2024, co może otworzyć nowe możliwości dla rozwoju przestrzeni rekreacyjnej w mieście.

Obecnie miasto przygotowuje się do zamówienia pełnozakresowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej zagospodarowania terenu. Szacowany koszt przygotowania koncepcji wynosi blisko 200 tys. zł. To ważny krok, który pozwoli na sprecyzowanie planów i przekształcenie ich w konkretne działania.

Źródło: bielsko.biala.pl

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt