Powstanie nowe zrównoważone osiedle w Bielsku-Białej. Przewidziano 200 mieszkań na wynajem.

zrównoważone osiedle w Bielsku-Białej
Zdjęcie podglądowe zrównoważonego osiedla | foto. Echo Investment

W Bielsku-Białej powstanie pierwsze zrównoważone osiedle wielorodzinne. Bielsko-Bialskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wybuduje około 200 mieszkań na wynajem przy ul. Sarni Stok. Inwestycja ta ma spełniać wymogi zrównoważonej architektury, być ekonomicznie dostępna oraz sprzyjać środowisku naturalnemu. Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosiło konkurs na zaprojektowanie osiedla.

Idee i cele zrównoważonego osiedla

Wyróżnienie się w konkursie wymaga spełnienia kilku kluczowych kryteriów zrównoważonej architektury. Projektowane osiedle powinno być atrakcyjne pod względem formy, zapewniać komfort mieszkańcom, a także wykorzystywać rozwiązania proekologiczne i prospołeczne. Istotnym elementem jest również niskoenergetyczność osiedla, czyli minimalizacja zużycia energii oraz szerokie zastosowanie ekologicznych technologii.

W ramach konkursu, uczestnicy będą odpowiedzialni nie tylko za zaprojektowanie estetycznych budynków, ale także za uwzględnienie miejsc postojowych, świetlicy środowiskowej dla dzieci oraz klubu dla osób starszych. Projektanci muszą także zadbać o istniejący drzewostan, aby wkomponować osiedle w naturalne otoczenie.

Certyfikacja Zielony Dom

Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna osiedla wielorodzinnego musi spełniać wymogi certyfikacji Zielony Dom. Certyfikat ten potwierdza, że budynek został zaprojektowany i zrealizowany zgodnie z wytycznymi zrównoważonego rozwoju, przy minimalnym wpływie na środowisko naturalne. Uwzględnienie tych kryteriów jest istotne zarówno dla ochrony środowiska, jak i dla zapewnienia wysokiej jakości życia mieszkańcom osiedla.

Nagrody i terminy konkursu

Zajęcie pierwszego miejsca w konkursie to nie tylko prestiż, ale także nagroda pieniężna w wysokości 25 000 złotych brutto. Zwycięzca zostanie również zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki w celu wykonania usługi na podstawie wybranej pracy konkursowej. Druga nagroda wynosi 15 000 złotych, a trzecia 10 000 złotych.

Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 24 lipca 2023 roku, a nastąpi dopuszczenie do udziału 26 lipca. Uczestnicy mają czas do 2 sierpnia na zgłaszanie wniosków o wyjaśnienie treści regulaminu. Prace konkursowe można składać do 16 października do godziny 15:00. Ogłoszenie wyników odbędzie się 20 listopada

Źródło: UM Bielsko-Biała

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry