Poświęcono Krzyż na działce przyszłej parafii prawosławnej. Niebawem rozpocznie się budowa.

foto. bielskobiala.cerkiew.pl

Uroczystość poświęcenia krzyża na działce, na której niebawem rozpocznie się budowa cerkwi w Bielsku-Białej, odbyła się 9 września. Świątynia powstanie w Kamienicy u zbiegu ulic Jeżynowej i Rysiej. Jej budowa ma zakończyć się w ciągu trzech lat.

Uroczystość poświęcenia Krzyża

Sobotnią uroczystość rozpoczęła Boska Liturgia sprawowana w Kościele Przenajświętszej Trójcy przy ul. Sobieskiego 10. Nabożeństwu przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański. 

foto. bielskobiala.cerkiew.pl

Podczas Liturgii Świętej obecni byli zaproszeni goście: Biskup Piotr Greger- Biskup pomocniczy Diecezji Bielsko-Żywieckiej Kościoła Rzymskokatolickiego, ks. prałat Józef Oleszko – proboszcz parafii Przenajświętszej Trójcy w Bielsku-Białej, ks. Józef Budniak, Zastępca Prezydenta Bielska-Białej – Pan Adam Ruśniak, Wicestarosta Bielski – Pan Andrzej Kamiński, Przewodnicząca Zarządu Gminy Żydowskiej w Bielsku-Białej – Pani Dorota Wiewióra, Naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej – Pan Wiesław Maj, Wicedyrektor Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących – Pan Jan Marek.

Wręczono ordery świętej Marii Magdaleny III stopnia

Na zakończenie wręczone zostały ordery świętej Marii Magdaleny III stopnia. Otrzymali je proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej ks. prałat Józef Oleszko, który od ponad pięciu lat udostępnia swój kościół, aby wierni prawosławni mieszkający na Podbeskidziu mogli sprawować w nim liturgię; prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i zastępca prezydenta Adam Ruśniak za ogromny wkład i otwarte serca dla wiernych kościoła prawosławnego mieszkających w Bielsku-Białej; starosta parafii prawosławnej pw. Świętej Trójcy Aleksandr Kornijczuk, jeden z głównych inicjatorów dążenia do odprawiania stałych nabożeństw i tworzenia parafii w Bielsku-Białej.

foto. bielskobiala.cerkiew.pl

Nabożeństwo z poświęceniem krzyża

Później na działce u zbiegu ulic Jeżynowej i Rysiej odbył się molebień, czyli nabożeństwo dziękczynne z poświęceniem krzyża, któremu przewodniczył biskup Atanazy wraz z przybyłym duchowieństwem. W tym miejscu niebawem rozpoczną się prace przy budowie czasowej cerkwi przeniesionej z Zaścianek.

Na zakończenie uroczystości biskup Atanazy podkreślił, że poświęceniem krzyża rozpoczęty został trudny lecz miły Bogu proces budowy świątyni prawosławnej na Podbeskidziu. Władyka pozdrowił proboszcza, ks. Michała Kuryło, chórzystów za przepiękny śpiew, wszystkich parafian, którzy byli obecni w tym dniu, ale również i tych, którzy zostali filarem parafii, rozpoczynając starania o jej powstanie, życząc by w jak najkrótszym czasie spotkać się nie pod namiotem, pod gołym niebem, a pod kopułą wybudowanej w szybkim czasie cerkwi, aby wspólną modlitwą szukać drogi do Boga Jedynego. – podkreślił biskup Atanazy na zakończenie uroczystości

Wybrano projekt cerkwi Świętej Trójcy, która ma stanąć na terenie parafii w Bielsku-Białej. 

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt