Wisła, malownicza miejscowość w Beskidach, szykuje dla turystów kolejną atrakcję, która wciągnie ich w fascynującą podróż przez historię tego urokliwego miejsca. Przy tzw. małej zaporze powstała Habsburska osada gospodarcza “U początków Wisły”.
Wisła przyciąga turystów bogatą ofertą atrakcji, budowana jest kolejna
Wisła, otoczona górami i przepiękną naturą, to jedno z najpopularniejszych miejsc w Beskidach. Przyciąga turystów nie tylko swoim malowniczym krajobrazem, ale również bogatą ofertą atrakcji. Ze szlakami turystycznymi, rowerowymi trasami zjazdowymi, nowoczesnym kompleksem basenów oraz pomnikiem Adama Małysza, to miejsce pełne wrażeń dla odwiedzających.
Wisła wybudowała kolejną atrakcje, która wprowadzi turystów w świat dawnych czasów. Habsburska osada gospodarcza “U początków Wisły” jest nie tylko ciekawą ekspozycją, ale także hołdem dla historii tego urokliwego miejsca.
Habsburska Osada Gospodarcza "U początków Wisły" umożliwiając odkrycie gospodarczych korzeni tego miejsca
W sercu Wisły, przy małej zaporze, powstała Habsburska osada gospodarcza “U początków Wisły” czyli oficyna mieszkalna z początku XX w., będąca kiedyś częścią zespołu rezydencji Prezydenta RP „Zameczek” oraz budynek mieszkalno-gospodarczy, również z początków XX w.
Habsburska Osada Gospodarcza “U początków Wisły” to inicjatywa mająca na celu ożywienie historii tego regionu i podzielenie się z turystami tajemnicami, które kryją się za powstaniem Wisły oraz rozwojem gospodarczym w tamtych czasach. Projekt powstał we współpracy z lokalnymi władzami, historykami oraz ekspertami z dziedziny kultury i architektury. Zespół projektowy pracował z zaangażowaniem, aby przybliżyć historię Wiślankom oraz odwiedzającym to urokliwe miejsce.
Główne Tematy Ekspozycji w Habsburskiej Osadzie Gospodarczej
Habsburska Osada Gospodarcza “U początków Wisły” będzie pełna fascynujących informacji na temat gospodarczego rozwoju tego regionu na przestrzeni wieków. Oto niektóre z głównych tematów, które odwiedzający będą mieli okazję poznać:
Historia Gospodarowania Zasobami Leśnymi
Wisła od zawsze była otoczona bujnymi lasami, które odgrywały kluczową rolę w gospodarce tego regionu. Na ekspozycji będzie można poznać historię tworzenia lasu gospodarczego, proces wycinki drzew oraz transportu i obróbki drewna. Od drzewa do wyrobów końcowych – młynów, chałup, willi czy kościołów, odkryj, jakie unikalne wyroby powstawały dzięki tym leśnym zasobom.
Rozwój Przemysłu w Wiśle
Przemysł odegrał kluczową rolę w rozwoju Wisły i regionu księstwa cieszyńskiego. Na ekspozycji zostanie przedstawiony rozwój przemysłu, szczególnie związanego z produkcją węgla drzewnego, wyrobów żelaznych, pił i młynów. Dzięki tym informacjom, goście będą mieli okazję zrozumieć wpływ przemysłu na rozwój miasta i okolicznych obszarów.
Legendy, Podania i Tradycje Wisły
Historia Wisły nie byłaby kompletna bez uwzględnienia miejscowych legend, podań i tradycji. Na ekspozycji odwiedzający będą mogli poznać różnorodne opowieści związane z założeniem wsi oraz miejscowymi wierzeniami ludowymi. Te unikalne opowieści dodają wyjątkowego klimatu i charakteru miejscu.
Początki Turystyki w Wiśle
Turystyka odgrywa kluczową rolę w życiu Wisły już od wielu lat. Na ekspozycji dowiemy się o początkach turystyki w tym regionie, o tym, co przyciągało pierwszych turystów, jakie atrakcje oferowano i jak rozwijał się turystyczny charakter miasta.
10 sierpnia 2023 r. dokonano odbioru robót budowlanych, które zaplanowano w ramach projektu „Śląsk Cieszyński – wspólna historia drewna, żelaza i ludzi”. Habsburska Osada Gospodarcza “U początków Wisły” powinna zostać otwarta pod koniec tego roku, by dostarczyć niezapomnianych wrażeń turystom odwiedzającym Wisłę.
– Do końca roku planujemy wyposażyć oba budynki i stworzyć ekspozycję, której głównym tematem będzie historia gospodarcza Wisły na tle historii Księstwa Cieszyńskiego. Liczymy w tym zakresie także na Waszą pomoc – poszukujemy dawnych drewnianych i żelaznych sprzętów i narzędzi, używanych w domu i na gospodarstwie oraz przy pracy w lesie, zwłaszcza odlewane w dawnych hutach w Ustroniu i Trzyńcu. Jeżeli w swoich domowych zbiorach posiadacie takie pamiątki historyczne, które w jakikolwiek sposób wpisują się w założenia ekspozycji i chcielibyście je przekazać do nowopowstającego obiektu, będzie to można zrobić na dwa sposoby: jako darowiznę na rzecz gminy lub oddać w depozyt. Stwórzmy razem to wyjątkowe miejsce! – pisze burmistrz Miasta Wisła
Prace trwały ponad rok, a za ich wykonanie odpowiedzialny był wykonawca AKCES BK Sp. z o.o. z Czechowic-Dziedzic. Całkowity koszt projektu przewiduje wydatki ponad 10 milionów złotych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Źródło: Gazeta Wyborcza