Pomoc dla poszkodowanych trzęsienia ziemi W Turcji I Syrii

W niedzielę, 12 lutego 2023 r., w diecezji bielsko-żywieckiej na Mszach św. odbędą się modlitwy za poszkodowanych trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Zorganizowana zostanie również zbiórka. Na ten moment, w wyniku tego zdarzenia, zginęło ponad 17tys osób. 

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnia w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Na ten moment odnotowano już ponad 17tys ofiar w Turcji i Syrii. Rannych jest ponad 60tys osób.

To trzęsienie ziemi, najsilniejsze od lat 90., dotknęło głównie Syrię i Turcję. Mnie zastało w Bejrucie, stolicy Libanu. Było na tyle silne, że obudziłem się w środku nocy i wybiegłem na ulicę, bo budynkowi groziło zawalenie. Ściany popękały na każdym z pięter, w każdym mieszkaniu – mówi Dominik Derlicki, szef misji Caritas Polska w Syrii i w Libanie.

Pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi

Dla wielu mieszkańców krajów, które od lat borykają się z ogromnymi problemami, utrata dobytku czy zdrowia jest jak wyrok. Nie poradzą sobie bez pomocy z zewnątrz. Potrzebna jest pomoc humanitarna, w tym ciepłe koce, materace i żywność, oraz schronienie dla tych, których domy zostały zniszczone.

W niedzielę, 12 lutego na wszystkich Mszach św. odbędą nie modlitwy za poszkodowanych, niosących pomoc oraz wszystkich, którzy stracili życie w wyniku tego kataklizmu. Również w niedzielę, 12 lutego lub 19 lutego, przy kościołach zostanie zorganizowana składka na pomoc dla poszkodowanych.

Ofiary trzęsienia ziemi można wspomóc, dokonując wpłaty na konto Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej:
• wpłacając darowiznę przez stronę caritas.pl
• wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POMOC
• wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt