Pomnik Marii Koterbskiej w Bielsku-Białej: Uroczystość Odsłonięcia na Setną Rocznicę Urodzin Królowej Swingu

foto: UM BB

W setną rocznicę urodzin Marii Koterbskiej, 13 lipca, przed Teatrem Polskim w Bielsku-Białej odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika tej wybitnej artystki. Decyzja o uhonorowaniu Marii Koterbskiej w ten sposób została podjęta przez Radę Miejską Bielska-Białej w lutym bieżącego roku, co spotkało się z entuzjazmem mieszkańców.

Pomnik Marii Koterbskiej - Odsłonięcie

Maria Koterbska, znana jako królowa swingu, urodziła się 13 lipca 1924 roku w Białej i zmarła trzy lata temu w Bielsku-Białej. Całe swoje życie była silnie związana z tym miastem, gdzie wielokrotnie występowała, a nawet zaczynała swoją artystyczną karierę. Pomnik, który zostanie odsłonięty 13 lipca o godzinie 12:00 przed Teatrem Polskim, ma naturalną wielkość i został wykonany przez Marka Żebrowskiego według projektu Lidii Sztwiertni. Figura przedstawia artystkę w wieczorowej sukni, trzymającą bukiet róż.

Lokalizacja pomnika przed Teatrem Polskim nie jest przypadkowa. To tutaj Maria Koterbska stawiała pierwsze kroki na scenie i wielokrotnie zachwycała publiczność swoimi występami. Po śmierci artystki rozpoczęły się dyskusje na temat upamiętnienia jej osoby, a kluczową rolę w podjęciu ostatecznej decyzji odegrał syn Marii Koterbskiej, Roman Frankl. Jego pełna akceptacja zarówno projektu, jak i miejsca upamiętnienia była decydująca.

Uroczystości związane z setną rocznicą urodzin Marii Koterbskiej nie zakończą się na odsłonięciu pomnika. Tego samego dnia, 13 lipca, o godzinie 20:00 na placu Ratuszowym odbędzie się koncert poświęcony pamięci artystki, zatytułowany “Królowa Swingu”. Wydarzenie to ma na celu uczczenie życia i twórczości Marii Koterbskiej oraz przypomnienie jej najważniejszych utworów, które na stałe zapisały się w historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt