Policjanci na quadach zadbają o bezpieczeństwo w górach w trakcie ferii

foto. Policja Bielsko-Biała

Ferie zimowe rozpoczęły się wczoraj, obejmując okres od 15 stycznia do 25 lutego w różnych województwach. To czas, kiedy liczni turystyczni entuzjaści udają się na górskie szlaki i wyciągi narciarskie. Jednak, aby zapewnić bezpieczeństwo w tym okresie, policja podjęła działania związane z inicjatywą “Bezpieczne Ferie 2024”. Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej wyruszyli na quadach, aby czuwać nad bezpieczeństwem osób odwiedzających góry.

Bezpieczeństwo na szlakach i drogach w czasie ferii zimowych - Działania policji na quadach

Głównym zadaniem policjantów na quadach jest patrolowanie górskich szlaków turystycznych oraz terenów leśnych. Funkcjonariusze dokładnie kontrolują miejsca wypoczynku, eliminując zagrożenia spowodowane przez motocykle typu cross lub quad. Dzięki ich obecności na szlakach górskich, turyści mogą czuć się bezpieczniej.

W okresie ferii zimowych policjanci nie zapominają o bezpieczeństwie na drogach. Kontrolują ruch drogowy i sprawdzają, czy kierowcy i piesi przestrzegają przepisów. Ich obecność ma na celu zapobieganie wypadkom i utrzymanie porządku na drogach.

Warto podkreślić, że policja oraz inne służby prowadzą działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas ferii zimowych. Sprawdzają miejsca zorganizowanego wypoczynku, dbając o to, aby dzieci spędzały czas w bezpiecznym otoczeniu.

Bezpieczeństwo na drogach

Pogorszone warunki drogowe sprawiają, że kierowcy muszą szczególnie przygotować się do podróży. Wybierając się, zwłaszcza w góry, należy wyposażyć pojazd w ogumienie zimowe, a nawet w łańcuchy, wręcz wymagane na niektórych odcinkach dróg. Samochód należy również odpowiednio przygotować do trasy, najlepiej w sprawdzonym warsztacie, aby uniknąć niespodzianek w trasie, sprawdźcie jego stan techniczny oraz zadbajcie o prawidłowy sposób przewożenia dzieci. Unikajcie przekraczania prędkości i zawsze siadajcie za kółkiem trzeźwi i wypoczęci.
Celem prowadzonych przez policjantów drogówki działań w czasie ferii zimowych jest zwrócenie uwagi kierującym pojazdami na: przestrzeganie przepisów ruchu drogowego (m.in. stosowanie się do ograniczeń prędkości, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, korzystanie z pasów bezpieczeństwa, przewożenie dziecka w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci), stan techniczny pojazdu, bezpieczeństwo pasażerów, stan psychofizyczny, koncentrację w trakcie prowadzenia pojazdu, w tym zagrożenia związane z korzystaniem z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Natomiast piesi muszą pamiętać o zagrożeniach związanych m.in. z nieostrożnym wejściem na przejście, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd, korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, przebieganiem przez jezdnię. Dodatkowo będą uświadamiać o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych.

źródło: Policja Bielsko-Biała

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt