W niedzielę wieczorem mieszkańcy Katowic i okolic odczuli wstrząs o magnitudzie 2,6. Wstrząs miał miejsce w rejonie katowickiej kopalni Staszic i nie wpłynął na jej normalne funkcjonowanie. Jak informują przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej (PGG), nie było zgłoszeń o szkodach ani incydentach związanych z wstrząsem na powierzchni.
Wstrząs o Magnitudzie 2,6 w rejonie Katowic
Wstrząs, który nastąpił po godzinie 21 w niedzielę, miał energię wynoszącą 5 razy 10 do potęgi 6. Jula, co przekłada się na magnitudę 2,58. Pomimo tego, że wstrząs był stosunkowo niewielki, był bardzo odczuwalny w Katowicach i pobliskich miejscowościach. Rzecznik PGG, Tomasz Głogowski, podkreślił, że na terenie kopalni nie doszło do żadnych incydentów czy uszkodzeń.
Warto zaznaczyć, że większość wstrząsów, nawet jeśli są odczuwalne na powierzchni, nie powoduje negatywnych skutków. Jednak te, które wywołują uszkodzenia w infrastrukturze pod ziemią lub na powierzchni, nazywane są tąpnięciami. W okresie od 2018 do 2022 roku w polskim górnictwie podziemnym zarejestrowano 19 takich tąpnięć związanych z wystąpieniem wstrząsów górotworu. Niestety, w wyniku tych zdarzeń doszło do 23 wypadków śmiertelnych, 3 wypadków ciężkich oraz 98 przypadków czasowej niezdolności do pracy.
Szczególnie zatrważające są dane dotyczące kopalń węgla kamiennego, gdzie zarejestrowano 12 tąpnięć w tym okresie. Te zdarzenia spowodowały 22 wypadki śmiertelne, 2 wypadki ciężkie i 45 przypadków czasowej niezdolności do pracy. W 2022 roku liczba tąpnięć była na zbliżonym poziomie do lat poprzednich, ale niestety, w wyniku tąpnięć z tego roku, 10 osób straciło życie, a 5 doznało obrażeń ciała, co stanowi wzrost w porównaniu do lat ubiegłych.
Przyczyny Wstrząsów - Obszary najbardziej narażone
Najczęstszą przyczyną wstrząsów górniczych jest odprężenie górotworu spowodowane eksploatacją węgla. To właśnie wtedy uwalniana jest nagromadzona energia w górotworze. Warto zaznaczyć, że intensywność i skutki wstrząsów mogą się różnić w zależności od warunków geologicznych danego obszaru. Dlatego niektóre wstrząsy są silnie odczuwalne na powierzchni, a inne wydają się mniej intensywne.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Na Górnym Śląsku najwięcej wstrząsów górniczych rejestrowanych jest w obszarze wzdłuż uskoku kłodnickiego (od Katowic w kierunku Zabrza, po Knurów), w rejonie niecki bytomskiej (obszar Bytomia), w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów) oraz w obszarze kopalń nadwiślańskich.
źródło: pap.pl