Podpisano umowę! Linia Żywiec – Sucha Beskidzka przejdzie modernizację

foto. FB Linia Żywiec - Sucha Beskidzka

Linia kolejowa łącząca Żywiec i Suchą Beskidzką, kluczowa dla transportu w regionie, wreszcie doczeka się gruntownej modernizacji. Właśnie podpisano umowę na rewitalizację tej trasy, co jest długo oczekiwaną inwestycją, mającą na celu znaczną poprawę komfortu podróżowania oraz dostępności transportu kolejowego.

Pierwszy krok w kierunku nowoczesnej infrastruktury

Wielu mieszkańców Żywiecczyzny od dawna wyczekiwało tej modernizacji. Linia kolejowa nr 97, biegnąca między Żywcem a Suchą Beskidzką, będzie gruntownie zmodernizowana dzięki podpisaniu umowy z wykonawcą, firmą Strabag. Inwestycja ta jest kluczowym elementem w procesie ulepszania infrastruktury kolejowej w tym regionie.

Rewitalizacja obejmuje odcinek od kilometra 45,855 do 81,162, a prace będą obejmować nie tylko wymianę torów i podsypki, ale również przebudowę obiektów inżynieryjnych. Przetarg przewiduje również dodatkowe opcje, takie jak budowa nowego przystanku osobowego Żywiec os. 700-lecia w nowej lokalizacji oraz wydłużenie peronu dwukrawędziowego w stacji Jeleśnia z 200 m do 300 m wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Modernizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku, a pierwszy etap obejmie prace przygotowawczo-rozbiórkowe, które są niezbędne przed rozpoczęciem bardziej zaawansowanych prac budowlano-modernizacyjnych.

Krok po kroku do nowoczesnej kolei

Zgodnie z harmonogramem, modernizacja będzie przebiegać etapami. W pierwszej kolejności przeprowadzone zostaną prace przygotowawcze, które umożliwią rozpoczęcie bardziej skomplikowanych działań. Następnie, w miarę postępu prac, przystąpi się do realizacji głównych zadań budowlano-modernizacyjnych. Cała linia ma być oddana do użytku w drugiej połowie 2026 roku, co przyniesie znaczne korzyści dla mieszkańców regionu oraz wszystkich korzystających z tej trasy.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt