Podbeskidzie Odmawia Przyjęcia Kibiców Wisły Kraków – Klub wydał oświadczenie

foto: FB Wisła Kraków

TS Podbeskidzie Bielsko-Biała, podjęło decyzję, że nie przyjmie zorganizowanej grupy kibiców Wisły Kraków podczas nadchodzącego meczu, który odbędzie się pod koniec października. Decyzja ta wywołała wiele kontrowersji, ale Podbeskidzie twardo stoi przy swoim stanowisku. Co kryje się za tą decyzją?

Historia tragedii w Radłowie

Podbeskidzie Bielsko-Biała podjęło tę decyzję po tragicznym wydarzeniu, które miało miejsce w sierpniu w małej miejscowości Radłów. Podczas starcia grup pseudokibiców, w którym uczestniczyli pseudokibice BKS Stal, Wisły Kraków, oraz Zagłębia Sosnowiec, tragicznie zginął 42-letni mieszkaniec Bielska-Białej. 

Prezes klubu, Bogdan Kłys, opublikował oficjalne oświadczenie, w którym wyjaśnił, dlaczego klub podjął taką decyzję. Głównym motywem jest troska o bezpieczeństwo kibiców oraz mieszkańców miasta. Klub obawia się, że zorganizowani kibice Wisły Kraków mogą przynieść ze sobą niebezpieczeństwo, a sytuacja może się powtórzyć podczas nadchodzącego meczu.

Przesłanka prawa PZPN

Podbeskidzie Bielsko-Biała opiera swoją decyzję na zapisie uchwały Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN). Zgodnie z tą uchwałą, “klub drużyny gospodarza ma prawo nie przyjmować zorganizowanej grupy kibiców drużyny gości w szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy istnieją realne, udokumentowane przesłanki wskazujące na możliwość zaistnienia zagrożenia dla bezpieczeństwa uczestników lub przebiegu meczu.”

W świetle tragicznego wydarzenia w Radłowie, Podbeskidzie uważa, że istnieją realne podstawy do obaw. Klub obawia się, że pseudokibice BKS Stal mogą szukać konfrontacji z kibolami Wisły Kraków w trakcie nadchodzącego spotkania w Bielsku-Białej.

Oświadczenie Klubu TS Podbeskidzie Bielsko-Biała

“Mając na uwadze zaplanowany na 27-29 października 2023 roku mecz pomiędzy Podbeskidziem Bielsko-Biała a Wisłą Kraków w ramach 13 kolejki rozgrywek Fortuna I ligi i podjętą decyzję o nie przyjęciu zorganizowanej grupy kibiców drużyny gości, tj. Wisły Kraków, niniejszym oświadczamy, że powyższa decyzja umotywowana jest przede wszystkim wolą zapewnienia bezpieczeństwa kibicom oraz mieszkańcom naszego miasta.
Podkreślenia wymaga, że ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych wyraźnie wskazuje, że „za bezpieczeństwo imprezy masowej w miejscu i w czasie jej trwania odpowiada jej organizator”, którego zadaniem jest w szczególności „zapewnienie bezpieczeństwa osobom uczestniczącym w imprezie” oraz „ochrona porządku publicznego”. Klub jako organizator ponosi pełną odpowiedzialność i ewentualne konsekwencje związane z naruszeniem tegoż bezpieczeństwa.
W bezpośrednim związku z podjętą decyzją pozostaje wydarzenie, jakie miało miejsce w Radłowie w dniu 5 sierpnia 2023 roku, gdzie doszło do tragicznego w skutkach incydentu, w wyniku którego śmierć poniósł mieszkaniec Bielska-Białej. Nie sposób pominąć tutaj powszechnego odbioru ww. zdarzenia przez grono kibiców w całej Polsce, szczególnie mieszkańców Naszego Miasta.
Mając na uwadze powyższe, kierując się zasadami odpowiedzialności oraz koniecznością zapewnienia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa organizowanego meczu, klub TS Podbeskidzie S.A. korzysta z uprawnienia przewidzianego w zapisach Uchwały II/85 z dnia 20 lutego 2013 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zasad udziału kibiców drużyny gości na meczach piłki nożnej podczas rozgrywek szczebla centralnego organizowanych przez PZPN i Ekstraklasę S.A., który mówi „klub drużyny gospodarza ma prawo nie przyjmować zorganizowanej grupy kibiców drużyny gości w _szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy istnieją realne, udokumentowane przesłanki wskazujące na możliwość zaistnienia zagrożeń dla bezpieczeństwa uczestników lub przebiegu meczu.”
Niezależnie od powyższego, Klub TS Podbeskidzie S.A. wyraźnie podkreśla, że zawsze kieruje się otwartością w stosunku do kibiców przyjezdnych drużyn, niejednokrotnie udostępniając więcej niż przepisowe 5% ogólnej liczby miejsc na stadionie, chociażby w przypadku przyjazdów zorganizowanych grup kibiców Ruchu Chorzów, Zagłębia Sosnowiec czy GKS-u Katowice, w myśl hasła:
„Piłka nożna dla kibiców”.
Zawsze to spotykało się z pozytywnym odzewem kibiców drużyn przyjezdnych i kibiców piłki nożnej w całej Polsce.
Liczymy na zrozumienie dla podjętej decyzji.” 

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt