Plac budowy na Potoku Rycerskim. Ryby rozjechane żywcem przez koparki!

Strażnicy SSR Żywiec otrzymali zgłoszenie od wędkarza, że na jednej z górskich rzek Potok Rycerski, dopływ rzeki Soły od 5 dni odbywają się prace z udziałem ciężkiego sprzętu. Strażnicy udali się na wskazane miejsce zastając przerażający widok. Rzeka została “zrównana z ziemią” i zamieniona na plac budowy ciągnący się na odległość ok jednego kilometra.

Od razu został wykonany telefon do użytkownika rybackiego PZW Bielsko-Biała, który nie został poinformowany o wymienionych pracach, a co za tym idzie nie miał szansy na przeniesienie i zabezpieczenie ryb w inne partie rzeki. Przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarządu Zlewni w Żywcu, którzy byli na miejscu dzień wcześniej nie zrobili nic, aby prace zatrzymać, a wystarczyło skontaktować się z użytkownikiem rybackim i dowiedzieć się czy ryby zostały przeniesione. Kierownik budowy podczas rozmowy ze strażnikami stwierdził, że nie rozumie w czym jest problem, skoro tu nie ma ryb. Niestety nie mogąc liczyć na pracowników Wód Polskich strażnicy wzięli sprawy w swoje ręce, wykonali szczegółową dokumentację zdjęciową i filmową, po czym zawiadomili policję.
Na miejsce dotarli także przedstawiciele użytkownika rybackiego PZW Bielsko-Biała. Już w pierwszym przypadkowo wybranym miejscu za pomocą próbnego elektropołowu pracownicy Okręgu stwierdzili występowanie kilkudziesięciu ryb w tym gatunków prawnie chronionych. Prace w korycie rzeki zostały natychmiast wstrzymane. Oprócz występujących ryb, strażnicy zwrócili także uwagę na obecne na miejscu gniazda ptaków. Wykonawcy jak mantrę powtarzali, że w dniu wczorajszym mieli kontrolę z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarządu Zlewni w Żywcu, którzy nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości i pozwolili na dalsze wykonywanie prac.

Podczas przenosin z pogromionej części rzeki użytkownik rybacki PZW Bielsko-Biała zabezpieczył i przeniósł 1760 ryb w tym pawanie chronionych, co zostało potwierdzone sporządzonymi protokołami. Przeważały takie gatunki jak : Śliz, Pstrąg potokowy, Strzebla potokowa, Brzanka, Głowacz Pręgopłetwy oraz raki. Jeżeli na rozjechanym odcinku rzeki była taka ilość ryb, to ile nie przeżyło i zostało żywcem rozjechane przez koparki? Z informacji uzyskanych od użytkownika rybackiego wykonawca zaproponował zadośćuczynienie w wysokości dwóch tysięcy złotych. Strażnicy złożyli doniesienie przy pomocy Policji do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Źródło: SSR Żywiec

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt