Piotr Krzyżowski z KW Bielsko-Biała zdobył ośmiotysięcznik – Nanga Parbat !

Piotr Krzyżowski, członek KW Bielsko-Biała, z kolejnym niesamowitym osiągnieciem. Wspiął się na szczyt Nanga Parbat (8126 m n.p.m.) drogą Kirschoffera. Jego atak szczytowy trwał kilkanaście godzin, a zdobycie tego masywu górskiego to prawdziwe wyzwanie dla himalaistów.

Piotr Krzyżowski na Nanga Parbat

Nanga Parbat, znany również jako “Naga góra”, to prawdziwe wyzwanie dla himalaistów. Jest to ogromny masyw górski zbudowany z prekambryjskich skał metamorficznych i krystalicznych. Charakteryzuje go olbrzymia, biegnąca łukiem grań. Liczne próby zdobycia tego szczytu zakończyły się tragicznie, a samo wejście na Nangę jest uznawane za jedno z najtrudniejszych wśród ośmiotysięczników. Warunki atmosferyczne są nieprzewidywalne i ekstremalne, a lawiny i seraki stanowią ogromne zagrożenie. Góra wznosi się samotnie nad płaskowyżem i nie sąsiaduje ze wzniesieniami, które mogłyby osłonić jej zbocza od wiatru.

CZYTAJ TAKŻE:

Piotr Krzyżowski, członek KW Bielsko-Biała, podjął się wyzwania zdobycia Nanga Parbat. 1 lipca 2023 r. osiągnął szczyt. Wspinaczka odbyła się drogą Kirschoffera, a co ważne, Piotr zdecydował się na wspinaczkę bez użycia tlenu oraz bez wsparcia tragarzy wysokogórskich.

Piotr poleciał do Pakistanu 7 czerwca, a 10 czerwca dotarł do bazy, gdzie rozpoczął proces aklimatyzacji. Stopniowo wspiął się na kolejne obozy, aż dotarł do szczytu. Obozy znajdowały się na wysokościach: I – 4600 m n.p.m., II – 5900 m n.p.m., III – 6750 m n.p.m., IV – 7200 m n.p.m. Cały atak szczytowy zajął mu szesnaście godzin i odbył się w minioną sobotę.

foto. Bogdan Jankowski

CZYTAJ TAKŻE:

Podczas wyprawy Piotr Krzyżowski miał wsparcie Ali Olszańskiego – snowboardzisty, oraz innych towarzyszy: Pawła Kopcia, Waldemara Kowalewskiego, Mariusza Szczechowicza, Jarka Łukaszewskiego oraz fotografa i operatora Adriana Dmocha. Paweł i Waldemar również zdołali zdobyć szczyt.

Nanga Parbat to nie jedyny zdobyty ośmiotysięcznik

Nie jest to pierwszy osiągnięty przez Piotra Krzyżowskiego szczyt powyżej 8000 m n.p.m. Wcześniej zdobył trzy inne ośmiotysięczniki – Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.), Broad Peak (8051 m n.p.m.), oraz K2 (8611 m n.p.m.). Dodatkowo, ma na swoim koncie cztery szczyty Śnieżnej Pantery, w tym zdobycie Chan Tengri (7010 m n.p.m.) w warunkach zimowych, jako pierwszy Polak, razem z Mariuszem Hatalą w 2019 roku.

To imponujące osiągnięcie potwierdza, że Piotr Krzyżowski jest jednym z najbardziej doświadczonych himalaistów w Polsce. Jego determinacja, umiejętności i przygotowanie pozwalają mu pokonywać trudności na najwyższym poziomie i osiągać wyjątkowe wyniki. Jego pasja do wspinaczki górskiej oraz nieustająca chęć pokonywania własnych ograniczeń są niezwykle inspirujące dla innych entuzjastów tego sportu.

foto. FB Piotr Krzyżowski

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt