Piotr Krzyżowski z KW Bielsko-Biała – zdobył ośmiotysięcznik – Gasherbrum I !

Piotr Krzyżowski
foto. FB Piotr Krzyżowski

Piotr Krzyżowski, członek KW Bielsko-Biała, z kolejnym niesamowitym osiągnieciem. Wspiął się na szczyt Gaszerbrum I, zwanym również K5 (8068 m n.p.m.). To Jego piąty  ośmiotysięcznik, ostatni w Pakistanie.

Piotr Krzyżowski na Gaszerbrum I

Gasherbrum I, znany również jako Hidden Peak lub K5, to jeden z najwyższych gór na świecie. Wspinaczka na ten szczyt jest niezwykle trudna i wymaga ogromnej wytrwałości oraz umiejętności. Piotr Krzyżowski stanął przed tym wyzwaniem i wczoraj tj. 21 lipca o godzinie 6:00 czasu lokalnego, zdobył szczyt. Atak szczytowy trwał aż 10 godzin, a Piotr wykorzystał aklimatyzację zdobytą podczas wcześniejszej wyprawy, gdy 2 lipca stanął na szczycie Nanga Parbat. Była to niezwykle trudna misja, ale Piotrowi udało się pokonać kolejne wyzwanie.

foto.wspinanie.pl

Dedykacja dla żony

Jednak sukces Piotra nie byłby możliwy bez wsparcia najbliższych. W szczególności chciałby podziękować swojej Kochanej Żonie, Agnieszce, która mimo trudnej pasji męża, zawsze go wspiera. Jej wsparcie i miłość jest nieoceniona podczas jego wypraw, które czasami niosą ze sobą ogromne ryzyko.

”Chciałbym go zadedykować mojej Kochanej Żonie Agnieszce, która pomimo mojej trudnej pasji cały czas mnie wspiera.” – pisze Piotr

Osiągnięcia Piotra

Piotr Krzyżowski to niesamowity himalaista, który pokonał wiele wyzwań i zdobył pięć ośmiotysięczników. W 2021 roku zdobył Gasherbrum II, a w poprzednim sezonie Broad Peak i K2 – najtrudniejszy technicznie ośmiotysięcznik na Ziemi, druga co do wysokości góra na świecie. Zrobił to w odstępie zaledwie 9 dni. Z kolei 2 lipca 2023 zdobył szczyt Nanga Parbat. Po wczorajszych zmaganiach na Gasherbrumie I, może pochwalić się ostatnim ośmiotysięcznikiem w Pakistanie. Warto dodać, że himalaista wspina się bez użycia tlenu z butli i wsparcia tragarzy.

Dodatkowo, ma na swoim koncie cztery szczyty Śnieżnej Pantery, w tym zdobycie Chan Tengri (7010 m n.p.m.) w warunkach zimowych, jako pierwszy Polak, razem z Mariuszem Hatalą w 2019 roku.

Gaszerbrum I, zwany także Hidden Peak lub K5, jest najwyższym szczytem spośród siedmiu Gaszerbrumów, które leżą w paśmie Karakorum. To drugi pod względem wysokości szczyt w całym Karakorum, ustępujący jedynie K2. W pierwszym systematycznym oznaczeniu szczyt ten nosił nazwę K5. Z jego wierzchołka wychodzą różne grzbiety, z których najważniejsze pod względem wspinaczkowym to grzbiet północny, prowadzący do Przełęczy Gaszerbrum, a następnie skręcający na zachód w kierunku Gaszerbrum II, oraz grzbiet południowo-wschodni, zmierzający w stronę Urdok Peak (7300 m n.p.m.).

Główna grań Karakorum przebiega przez ten szczyt, dzieląc masyw na dwie stoki: północno-wschodnią i południowo-zachodnią. Strona północno-wschodnia jest słabo poznana z powodu trudnego dostępu.

Źródło: wspinanie.pl

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt