wtorek, 8 października, 2024

Piosenki Jacka Lecha w wykonaniu Haliny Frąckowiak.

11 września w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej zaśpiewała Halina Frąckowiak. Było to kolejne w tym roku wydarzenie upamiętniające mikuszowickiego artystę Jacka Lecha w 75. rocznicę jego urodzin i 15. rocznicę śmierci.


Koncert został zorganizowany z inicjatywy Domu Kultury w Mikuszowicach Krakowskich. Podczas koncertu piosenkarka dzieliła się swoimi wspomnieniami na temat Jacka Lecha. 

Zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak ogłosił, że w ostatni weekend listopada odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich otrzyma imię Jacka Lecha, odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca artystę, a lokalni, utalentowani muzycy zaśpiewają piosenki Jacka Lecha w nowych aranżacjach.


Jacek Lech, właściwie Leszek Zerhau  – polski piosenkarz, wokalista zespołu Czerwono-Czarni.

W czasach szkolnych założył amatorski zespół, w którym śpiewał i grał na skrzypcach. W wieku 17 lat zajął I miejsce w konkursie jazzowym „Mikrofon dla wszystkich”. W 1966 został solistą zespołu Czerwono-Czarni. Pierwsza piosenka „Bądź dziewczyną moich marzeń” stała się od razu wielkim przebojem. Na V Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1967 otrzymał wyróżnienie za piosenkę „Pozwólcie śpiewać ptakom”. Z zespołem Czerwono-Czarni wziął udział we wspólnym koncercie z The Rolling Stones oraz w wystawieniu mszy beatowej Pan przyjacielem moim. Pod koniec 1972 rozstał się z zespołem Czerwono-Czarni. W 1973 założył własną nową grupę. Wypadek samochodowy przerwał jednak na rok działalność artystyczną. Powrócił na scenę w 1974 z solowym albumem Bądź szczęśliwa. Wielokrotnie występował na polskich festiwalach, m.in. na KFPP Opole w 1976 i Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, gdzie w 1983 otrzymał honorowy Złoty Pierścień, a w 1986 Srebrny Pierścień. Koncertował również za granicą, m.in. w dawnej Jugosławii, na Węgrzech oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. W 2005 został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.








źródło: UM Bielsko Biała, wikipedia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Aktualności