Wielka tragedia w kopalni Pniówek w roku 2022 pozostawiła Polskę w żałobie. W ostatnich dniach pies Oslo, wraz z przewodnikiem Aleksandrem Karkoszką, odnalazł ciała dwóch zaginionych górników.
Katastrofa w Kopalni Pniówek – wybuch metanu
Przypomnijmy – 20 kwietnia 2022 roku, o godzinie 00:15, kopalnia Pniówek stała się miejscem dramatycznej katastrofy. W jednym z chodników, znanym jako N-6, znajdującym się około tysiąca metrów pod ziemią, doszło do wybuchu metanu. W momencie tragedii w strefie zagrożenia przebywało 42 pracowników. 39 osób zdołało wydostać się na powierzchnię. Niestety, reszta pozostała w miejscu tragedii.
Po około trzech godzinach, dokładnie o 03:10, nastąpił kolejny wybuch metanu. Wówczas w zagrożonym rejonie znajdowało się siedmiu pracowników, w tym pięcioosobowy zastęp ratowniczy.
Dzień później, 21 kwietnia nastąpił kolejny wybuch metanu. Kierownik akcji ratowniczej podjął decyzję, która miała na celu zminimalizowanie zagrożenia. Rejon ściany N-6 został czasowo odcięty przy użyciu tam izolacyjnych. To było wyjątkowe wyzwanie dla ratowników, którzy musieli działać w skrajnie niebezpiecznych warunkach.
W wyniku tej serii wybuchów metanu, życie w kopalni Pniówek straciło 16 górników i ratowników medycznych. Z tych siedmiu uznano za zaginionych, co wywołało ogromną traumę wśród rodzin i społeczności górniczej. Jednocześnie rannych zostało 30 pracowników, którzy musieli zmierzyć się z fizycznymi i psychicznymi ranami.
Akcja poszukiwawcza siedmiu zaginionych górników
Początkiem września w akcje poszukiwawczą siedmiu zaginionych wzięło udział 61 zastępów ratowniczych, wówczas odnaleziono ciała pięciu z siedmiu górników.
Kilka dni temu pojawiła się wiadomość na temat czworonoga o imieniu Oslo. Pies współpracując z przewodnikiem Aleksandrem Karkoszką, pokazał, że węch psa jest nieoceniony w działaniach ratunkowych. W skomplikowanych warunkach pod ziemią, gdzie dostęp do zaginionych górników był utrudniony, Oslo wskazał miejsca, gdzie znajdowały się ich ciała. To niezwykłe osiągnięcie podkreśla wagę szkoleń i treningów, które przewodnicy GOPR realizują z czworonożnymi ratownikami.
Beskidzka grupa GOPR to zespół, który jest gotowy działać w każdej sytuacji, niezależnie od jej trudności. Przewodnicy GOPR przekazują ogromne nakłady pracy na przygotowanie swoich psów ratowniczych. To długie godziny intensywnego szkolenia, które sprawiają, że pies Oslo i inni ratownicy są gotowi na podjęcie trudnych zadań.