Pierwsza Polka na świecie, pochodząca z Ustronia, została wybrana biskupem.

foto. The Lutheran Church in Great Britain

Ksiądz Paulina Hławiczka-Trotman, która pochodzi z Ustronia, stała się pierwszą Polką na świecie, która została wybrana na biskupa Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii.

Ksiądz Pauliny Hławiczka-Trotman: Pierwsza Luterańska Biskupka

Ta wyjątkowa historia rozpoczęła się w sobotę, 23 września, kiedy to Ksiądz Paulina została wybrana na tę doniosłą funkcję. Portal ekumenizm.pl doniósł, że jest to pierwsza Polka na świecie, która została luterańskim biskupem, jak i pierwsza polska kobieta, która objęła stanowisko biskupa w obrządku protestanckim.

”- Gratulujemy ks. Paulinie Hławiczce-Trotman wyboru na kolejnego biskupa Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii w trakcie dzisiejszego synodu! Życzymy jej Bożego prowadzenia i wszystkiego najlepszego w sprawowaniu tej ważnej roli – czytamy we wpisie Kościoła Luterańskiego w Wielkiej Brytanii na Facebooku.

Życiorys Ksiądz Pauliny Hławiczka-Trotman

Ksiądz Paulina Hławiczka-Trotman pochodzi z Ustronia i jest absolwentką Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, co stanowi solidne podstawy jej teologicznego wykształcenia. Jednak jej droga do duchowieństwa była nietypowa. Ordynację na duchowną luterańską otrzymała w Anglii w 2014 roku. Warto zaznaczyć, że w tamtym czasie Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce nie wyświęcał jeszcze kobiet na duchowne. Zmiana ta nadeszła dopiero w 2022 roku, co czyni biskupstwo Ksiądz Pauliny jeszcze bardziej wyjątkowym.

Ksiądz radca Paulina Hławiczka-Trotman pełni funkcję proboszczki parafii luterańskich w Nottingham i Cork. Ponadto, opiekuje się luteranami w Londynie i innych miastach. Jej zaangażowanie w życie parafii oraz praca duszpasterska są nieocenione dla wielu wiernych. – czytamy na portalu ekumenizm.pl.

Jednak życie Ksiądz Pauliny to nie tylko służba duchowa. Jest także cenioną koncertującą śpiewaczką, co nadaje jej wyjątkowy talent artystyczny. – dodaje portal ewangelicy.pl

Konsekracja biskupia Ksiądz Pauliny Hławiczki-Trotman odbędzie się 20 stycznia 2024 roku w kościele luterańskim w Liverpoolu.

Diecezja bielsko-żywiecka to jedna z pierwszych diecezji, która będzie miała zaszczyt gościć relikwie Błogosławionej Rodziny Ulmów.  Relikwie nawiedzą Bielsko-Białą, Cieszyn, Ustroń i Rychwałd.

Źródło: ekumenizm.pl, ewangelicy.pl

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry