Pieniądze były, teraz ich już nie ma. Co z rozbudową 3 piętra szpitala w Żywcu?

foto: FB Szpital Żywiec

Niedawno pojawiła się nadzieja na rozbudowę i modernizację Szpitala w Żywcu, jednak teraz inwestycja stoi pod znakiem zapytania. Pomysł przystosowania trzeciego piętra tego szpitala na nowe oddziały dla pacjentów był obiecujący, ale środki na ten cel zostały tymczasowo wstrzymane. Co dokładnie się wydarzyło?

Plan modernizacji III piętra szpitala w Żywcu

Początkiem września Starostwo Powiatowe w Żywcu we współpracy z Związkiem Międzygminnym ds. Ekologii w Żywcu oraz Urzędem Miejskim w Żywcu złożyli wniosek o pozyskanie aż 30 milionów złotych na adaptację III piętra szpitala Żywiec. Te środki miały posłużyć do stworzenia nowych oddziałów, w tym czterech sal operacyjnych, pomieszczeń dla pacjentów oraz przeniesie oddziału kardiologicznego – tym samym zwolniłyby się pomieszczenia na parterze i można byłoby uruchomić szpitalny oddział ratunkowy. Plany obejmowały także utworzenie oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym, co byłoby ogromnym wsparciem dla lokalnej społeczności.

Na początku października pojawiła się radosna wiadomość – udało się pozyskać obiecane 30 milionów złotych. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Inwestycja miała być realizowana etapami, gdzie pierwszy etap należał do Starostwa, drugi do Związku Międzygminnego, a trzeci do miasta. Stanisław Baczyński, kierownik biura rozwoju, funduszy zewnętrznych i inwestycji w Starostwie Powiatowym w Żywcu, wyraził optymistyczne przewidywania, sugerując możliwe zakończenie inwestycji do kwietnia 2025 roku.

Pieniądze zostały zawieszone - samorządy będą walczyć o finansowanie

Rada powiatu podjęła uchwałę, na mocy której przekazała część zadania miastu i gminom zrzeszonym w Związku Międzygminnym ds. Ekologii. Niestety, 1 grudnia ogłoszono unieważnienie tej uchwały, a decyzja została uchylona przez nadzór prawny poprzedniego wojewody. To doprowadziło do zawieszenia przekazanych środków.

– Niestety nadzór prawny poprzedniego wojewody uchylił tę uchwałę, wobec czego pieniądze zostały zawieszone – mówił burmistrz na antenie Radia Bielsko.

Aktualnie samorządy planują podjęcie rozmów i negocjacji z nowym wojewodą śląskim, Markiem Wójcikiem, w nadziei na rozwiązanie tej sytuacji. Starostwo zamierza także złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w celu ocalenia projektu. Los inwestycji w Szpitalu Żywiec pozostaje niepewny..

Źródło: Radio Bielsko, Kronika Beskidzka

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry