Pielgrzymka Żywiecka dotarła na Jasną Górę! – [WIDEO]

Pielgrzymka Żywiecka w roku 2021 foto. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Dziś na Jasną Górę dotarła jedna z najstarszych kompani – 412. Piesza Pielgrzymka Żywiecka. To nie tylko tradycyjna wędrówka, ale także głęboka duchowa podróż, która przyciągała młode małżeństwa z dziećmi, młodzież oraz innych pątników. W tym roku uczestnikom towarzyszyło hasło „Tylko On da Ci wzrost”, które stanowiło duchowe przesłanie dla wszystkich uczestników.

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Żywiecka liczyła ok. 400 osób. Pierwsza grupa, składająca się głównie z młodzieży, rozpoczęła swoją podróż z Żywca 23 sierpnia. Druga grupa autokarami dojechała do Myszkowa 26 sierpnia i stamtąd, wędrując szlakiem sanktuariów maryjnych, pątnicy odkrywali piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Cała podróż była nie tylko fizycznym trudem, ale przede wszystkim duchowym przemierzaniem wewnętrznego krajobrazu. Pielgrzymi spędzali czas na modlitwie, śpiewie i wspólnych spotkaniach, dzięki którym mogli się nawzajem umacniać i dzielić swoimi duchowymi doświadczeniami.

Biskup Roman Pindel celebrował msze św. na Jasnej Górze

Kulminacyjnym punktem pielgrzymki był moment, gdy uczestnicy dotarli na Jasną Górę. W dniu 29 sierpnia, o godzinie 13:00, odbyła się uroczysta Msza Święta w Kaplicy Matki Bożej, którą celebrował biskup Roman Pindel. Ta duchowa ceremonia była wyrazem zbiorowego zjednoczenia pielgrzymów w modlitwie i refleksji.

W kazaniu ordynariusz duchowny podkreślił, że pielgrzymka i wędrujący pątnicy są najlepszym obrazem Kościoła, który trwa przez pokolenia.

„Jest on podobny do pielgrzymów, którzy wędrują za Chrystusem i są prowadzeni przez przewodników. Udział w pielgrzymce zaczyna się od zapisów, później nadania bagażu i uformowania członów i kompanii. Każdy z nas został też kiedyś zapisany do Kościoła przez rodziców, którzy w naszym imieniu i dla naszego dobra poprosili dla nas o chrzest, a gdy dorastamy, zaczyna się nasze wędrowanie w Kościele” – wyjaśnił bp Pindel.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że Maryja na Jasnej Górze czeka na każdego, kto tylko do Niej wędruje. „Ona jest Matką Kościoła i Matką naszą” – zaznaczył i życzył, by ta wiara i przekonanie trwały w każdym człowieku do końca.

Historia Pieszej Żywieckiej Pielgrzymki na Jasną Górę

Historia tej pielgrzymki sięga roku 1608, kiedy to w Żywcu powstało Bractwo Różańca Świętego. Jednak prawdziwy jej początek nastąpił trzy lata później.. Więcej z histori można przeczytać w poniższym artykule.

foto. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry