Pielgrzymka na Jasną Górę: Zakaz m.in. nocowania kobiet z mężczyznami

URSZULA ROGÓLSKA /FOTO GOŚĆ

Pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej na Jasną Górę to wyjątkowe wydarzenie, które każdego roku gromadzi setki wiernych pragnących przeżywać rekolekcje w drodze. W tym roku trasa prowadzi z Hałcnowa, Andrychowa i Cieszyna, a do pątników dołączą pielgrzymi z Czechowic-Dziedzic i Oświęcimia. Całość wydarzenia, obejmująca 170 kilometrów marszu, ma na celu nie tylko fizyczne wyzwanie, ale również duchowe nawrócenie.

Organizacja i Trasa Pielgrzymki

Pielgrzymka rozpocznie się 8 sierpnia w Bazylice Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej o godzinie 8:00 mszą świętą. W kolejnych dniach do grup dołączą uczestnicy z innych miast. Pątnicy pokonają 170 kilometrów w ciągu pięciu dni, docierając do Częstochowy w niedzielę, 11 sierpnia. Trasa jest zaplanowana tak, aby każdego dnia uczestnicy mogli brać udział w mszach świętych, modlitwach, konferencjach i śpiewie, co stanowi istotną część duchowej podróży.

Podczas pielgrzymki obowiązują ścisłe zasady mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku. Uczestnicy zwracają się do siebie “siostro” i “bracie”, a wspólne nocowanie mężczyzn i kobiet jest zakazane, z wyjątkiem małżeństw. W czasie marszu nie można zmieniać grup, przechodzić na lewą stronę drogi ani zostawać z tyłu za kolumną. Każdy postój jest okazją do jedzenia i nawodnienia się, a pielgrzymi powinni mieć swoje naczynia i sztućce do użytku osobistego.

Noclegi dla pielgrzymów są organizowane w remizach, szkołach, świetlicach oraz domach gospodarzy. W bagażu podręcznym warto mieć karimatę, apteczkę oraz jedzenie i picie. Główny bagaż, zawierający ubrania na każdy dzień i niezbędne przybory toaletowe, jest transportowany ciężarówką po każdym noclegu. Konieczne jest posiadanie wygodnych butów, nakrycia głowy oraz odzieży ochronnej przed deszczem.

Zapisy trwają do 31 lipca lub do momentu osiągnięcia limitu miejsc. Pakiet pielgrzyma można odebrać w dniu wyjścia przy bazylice w Hałcnowie. Koszt udziału wynosi 30 zł dla dzieci do 8 roku życia, 70 zł dla dzieci w wieku 9-15 lat oraz 120 zł dla starszych uczestników. Wszystkie informacje oraz zapisy dostępne są na stronie www.pielgrzymka.bielsko.pl.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt