Pielgrzymi z Żywca wyruszą na Jasną Górę – Historia tej pielgrzymki sięga 1608 roku!

Już 23 sierpnia 2023, ulicami Żywca wyruszy kilkuset wiernych w jedną z najstarszych i najważniejszych pielgrzymek pieszych w historii Polski. To już 412 raz, kiedy oddadzą hołd Matce Bożej Częstochowskiej podczas Pielgrzymki Żywieckiej. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi: „Tylko On da ci wzrost”. To symboliczne słowa ukierunkowujące uczestników w ich duchowej podróży.

Żywiecka Pielgrzymka: Wspólnota i Duchowa Bliskość

Co roku, mieszkańcy Żywca wyruszają na pielgrzymkę, podzieloną na trzy grupy. Pierwsza z nich rozpoczyna swój marsz 23 sierpnia, zaraz po uroczystej Mszy w żywieckiej konkatedrze. Druga grupa, znana jako tradycyjna (trasa licząca 65 km), wyrusza 26 sierpnia. Jej uczestnicy dojeżdżają koleją do Myszkowa, aby stamtąd wyruszyć na pieszą wędrówkę. Ostatecznie, 29 sierpnia obie grupy spotykają się w Alejach NMP w Częstochowie i wspólnie udają się do klasztoru paulinów. W tym momencie dołączają do nich także uczestnicy trzeciej grupy podróżujący autokarami.

Na Jasnej Górze uczestnicy Żywieckiej Pielgrzymki wezmą udział w uroczystej Mszy św., której przewodniczyć będzie biskup Roman Pindel. Trasy, którymi podążają pielgrzymi, są starannie zaplanowane tak, aby omijały zatłoczone drogi województwa śląskiego. Zamiast tego prowadzą przez malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Trasa dla grupy myszkowskiej wiedzie przez sanktuaria podczęstochowskie, włączając w to zatrzymanie się m.in. w byłym klasztorze kartuzów w Kartuzach pod Gidlami oraz przy źródłach Złotego Potoku.

Historia Pielgrzymki Żywieckiej

Historia tej pielgrzymki sięga roku 1608, kiedy to w Żywcu powstało Bractwo Różańca Świętego. Jednak prawdziwy jej początek nastąpił trzy lata później, gdy wspólnota zorganizowała pierwszą pielgrzymkę do słynnej Częstochowskiej Ikony Matki Bożej.

Historia Pielgrzymki Żywieckiej została odnotowana po raz pierwszy w “Dziejopisie Żywieckim” autorstwa Andrzeja Komonieckiego. To właśnie on, będąc burmistrzem i wójtem Żywca od 1686 roku, sam organizował kolejne pielgrzymki na Jasną Górę.

W latach 80. ubiegłego wieku, data pielgrzymki była ustalona na 1 września. W 1983 roku postanowiono jednak, że będzie ona zaczynać się 26 sierpnia, w dniu Matki Boskiej Częstochowskiej.

W latach 90. ubiegłego wieku, ostatnia pielgrzymka prowadzona przez ks. Władysława Szymoniaka, długoletniego kierownika i reformatora tej pielgrzymki, przyciągnęła rekordową liczbę uczestników – ponad 2 tysiące osób.

Pielgrzymkę Żywiecką na Jasną Górę - HARMONOGRAM

23 sierpnia – pielgrzymka żywiecka,

26 sierpnia – myszkowska i 29 sierpnia – autokarowa.

Zapisy dla wszystkich grup będą w auli Domu Katolickiego 17,18,19, 21 sierpnia po wieczornej Mszy, a 20 sierpnia w niedzielę po każdej Mszy św.

Grupa I, 23.08:
– załadunek bagaży 23.08 od godz. 5.15 do 5.45 na parkingu obok konkatedry,
– Msza św. o godz. 6.00,
– wymarsz po Mszy.

Grupa II, 26.08:
– załadunek bagaży 26. 08 od godz. 6.00 do 6.45 na parkingu obok konkatedry
– Msza św. o godz. 7.00,
– odjazd autokarami do Myszkowa ok. 8.30 z parkingu obok konkatedry.

Grupa III 29.08:
– wyjazd o godz. 5.00 z parkingu przy sklepie Lidl.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry