Zima w górach jest pełna majestatycznych widoków i niepowtarzalnych doświadczeń, jednak niesie ze sobą szereg zagrożeń, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu turystów. Jednym z największych niebezpieczeństw są lawiny, do których może dojść lada dzień ze względu na rozległe pęknięcia na północnych stokach Babiej Góry.
Zimowa w górach może być nieprzewidywalna i zmieniać się w krótkim czasie, co stanowi jedno z głównych zagrożeń dla turystów. Niskie temperatury, silny wiatr, śnieżyce czy oblodzenie są tylko niektórymi z czynników, które mogą utrudniać poruszanie się po górskich szlakach. Jednak jednym z największych zagrożeń w górach są lawiny.
Babiogórski Park Narodowy od dwóch tygodni obserwuje rozległe pęknięcia na północnych stokach Babiej Góry, o długości dochodzącej do kilkudziesięciu metrów. Jest to wyraźny sygnał narastającego niebezpieczeństwa. Takie formacje mogą być zapowiedzią lawin, które przy dalszym ociepleniu mogą zjechać, narażając na niebezpieczeństwo wszystkich znajdujących się w ich zasięgu.
– należy się spodziewać postępowania tego procesu i możliwego wystąpienia lawiny przy ociepleniu lub wystąpieniu innych czynników. – pisze GOPR
Zjawisko to, będące wynikiem kombinacji wysokich temperatur i opadów deszczu, przypomina o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzegania wyznaczonych szlaków. Ratownicy GOPR zaznaczają, że obecnie na Babiej Górze panuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Jest to ważna informacja dla wszystkich planujących wycieczki w ten rejon, podkreślająca potrzebę przygotowania i ostrożności.
– Przypominamy, że pomimo wiosennej aury w Beskidach, na Babiej Górze wciąż panują warunki zimowe. Na Markowych Szczawinach pokrywa śniegu wynosi ok. 70cm, natomiast w wyższych partiach śniegu jest więcej – w miejscu przekopu lawinowego odnotowaliśmy go ponad 150cm. Aktualnie panuje 1 stopień zagrożenia lawinowego. – pisze GOPR