Paulina Hławiczka-Trotman z Ustronia – pierwsza Polka na świecie została wybrana biskupem

fot.: bp Jerzy Samiec

W sobotę 20 stycznia, w anglikańskim kościele miało miejsce historyczne wydarzenie. Ksiądz Paulina Hławiczka-Trotman została konsekrowana na Biskupa Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii (LCiGB). To pierwszy taki przypadek w historii, gdzie Polka została biskupem luterańskim.

Ksiądz Pauliny Hławiczka-Trotman: Pierwsza Luterańska Biskupka

Ta wyjątkowa historia rozpoczęła się w 23 września, kiedy to Ksiądz Paulina została wybrana na tę doniosłą funkcję. Portal ekumenizm.pl doniósł, że jest to pierwsza Polka na świecie, która została luterańskim biskupem, jak i pierwsza polska kobieta, która objęła stanowisko biskupa w obrządku protestanckim.

– Gratulujemy ks. Paulinie Hławiczce-Trotman wyboru na kolejnego biskupa Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii w trakcie dzisiejszego synodu! Życzymy jej Bożego prowadzenia i wszystkiego najlepszego w sprawowaniu tej ważnej roli – czytamy we wpisie Kościoła Luterańskiego w Wielkiej Brytanii na Facebooku.

Z kolei konsekracja na biskupa luterańskiego odbyła się 20 stycznia 2024 roku w kościele Marii Panny w Nottingham. Tradycyjne nakładanie rąk podczas konsekracji przeprowadzili wszyscy dotychczasowi biskupi luterańskiego Kościoła Wielkiej Brytanii oraz obecni przedstawiciele z Polski: Biskup Kościoła Jerzy Samiec oraz Biskup Diecezji Cieszyńskiej Adrian Korczago. Kazanie wygłosił bp Martin Lind ze Szwecji, który ordynował Paulinę Hławiczkę na duchowną luterańską. Nowa biskup przewodniczyła później w liturgii komunijnej, podczas której Słowa Ustanowienia zaśpiewała w języku polskim. W czasie nabożeństwa Ewangelię w języku polskim przeczytał bp Jerzy Samiec. Wśród odmawiających modlitwy intencyjne byli: bp Adrian Korczago, ks. dr Ireneusz Lukas i Anna Gazda.

Życiorys Ksiądz Pauliny Hławiczka-Trotman

Ksiądz Paulina Hławiczka-Trotman pochodzi z Ustronia i jest absolwentką Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, co stanowi solidne podstawy jej teologicznego wykształcenia. Jednak jej droga do duchowieństwa była nietypowa. Ordynację na duchowną luterańską otrzymała w Anglii w 2014 roku. Warto zaznaczyć, że w tamtym czasie Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce nie wyświęcał jeszcze kobiet na duchowne. Zmiana ta nadeszła dopiero w 2022 roku, co czyni biskupstwo Ksiądz Pauliny jeszcze bardziej wyjątkowym.

Ksiądz radca Paulina Hławiczka-Trotman pełni funkcję proboszczki parafii luterańskich w Nottingham i Cork. Ponadto, opiekuje się luteranami w Londynie i innych miastach. Jej zaangażowanie w życie parafii oraz praca duszpasterska są nieocenione dla wielu wiernych. – czytamy na portalu ekumenizm.pl.

Jednak życie Ksiądz Pauliny to nie tylko służba duchowa. Jest także cenioną koncertującą śpiewaczką, co nadaje jej wyjątkowy talent artystyczny. – dodaje portal ewangelicy.pl

Źródło: ekumenizm.pl, ewangelicy.pl

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt