...

Pałac Habsburgów w Żywcu: Tajemnice i Historia

Pałac Habsburgów jest jednym z najważniejszych zabytków w Żywcu. To miejsce pełne historii, tajemnic i piękna architektury. Zbudowany z polecenia arcyksięcia Albrechta, pałac ten przeszedł wiele zmian i przebudów w ciągu lat.

Historia Pałacu Habsburgów w Żywcu

Nowy Zamek w Żywcu to klasycystyczny pałac wybudowany na przełomie XIX i XX w. Został zaprojektowany przez utalentowanego architekta Karola Pietschkę, który działał na zlecenie arcyksięcia Albrechta. Jednak historia tego miejsca to nie tylko jedno zlecenie. Pałac był kilkakrotnie przebudowywany i rozbudowywany, co nadawało mu coraz bardziej okazały wygląd.

W latach 1893–1895 dodano nowe skrzydło, które zostało pokryte szklanym dachem. To w tym skrzydle urządzono sypialnie oraz pokoje gościnne, co sprawiło, że pałac stał się jeszcze bardziej komfortowym miejscem.

Kolejna duża rozbudowa miała miejsce, gdy dobra żywieckie przeszły w ręce Karola Stefana po śmierci jego wuja. Wówczas dobudowano pawilon na przedłużenie skrzydła południowego. Na piętrze tego pawilonu znajdowała się sala balowa o imponujących wymiarach 10,5×18,0 metrów. Ta sala była nazywana “lustrzaną” ze względu na liczne taflami lustrzanymi ozdabiającymi jej wnętrze.

Ostatnia znacząca rozbudowa miała miejsce w 1911 roku. Dodano wówczas trzyosiowy ryzalit z dwoma bocznymi balkonami, który został zwieńczony klasycznym tympanonem z herbem Habsburgów. Wszystkie te prace nad pałacem były wykonywane z ogromnym pietyzmem, co sprawiło, że stał się on prawdziwym klejnotem architektonicznym.

Sztuka i Kultura

Arcyksiążę Karol Stefan był miłośnikiem sztuki, co miało ogromny wpływ na pałac. Dzięki jego pasji w pałacu zgromadzono imponującą kolekcję obrazów polskich i europejskich malarzy. Wśród artystów, którzy pracowali dla arcyksięcia, znajdował się m.in. znakomity Wojciech Kossak.

Pałac słynął także z kolekcji sreber, które ważyły około 500 kilogramów. Niestety, w czasie wojny zostały wywiezione przez Niemców, co było ogromną stratą dla dziedzictwa kulturowego tego miejsca.

Współczesność i Dziedzictwo

Po zakończeniu wojny, w pałacu utworzono szkołę: Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych, która zajmowała czołowe miejsce wśród szkół średnich Powiatu Żywieckiego.

Żywieckie starostwo, które od 1999 roku pełni rolę opiekuna zamku, podjęło kilka lat temu innowacyjne działania mające na celu odświeżenie i wykorzystanie potencjału tego historycznego miejsca. Decyzją starostwa w 2013 r. zainicjowano przeniesienie szkoły z terenu zamku na ul. Grunwaldzką 9.Przeprowadzono gruntowny remont pałacu oraz przekształcono go w nowoczesne centrum kulturalno-konferencyjne z dostępnym zapleczem hotelowym. Dzięki pozyskanej unijnej dotacji w wysokości 11 milionów złotych, udało się odrestaurować mury i dach. Kolejna wsparcie finansowe z funduszy unijnych pozwoliła na przeprowadzenie renowacji czterech najbardziej okazałych pomieszczeń w pałacu. To właśnie Biały Salon, Pokój Zimowy, salon Marii Teresy Habsburg oraz gabinet arcyksięcia Karola Stefana Habsburga zostały odnowione, przywracając im dawny blask i zachowując historyczny charakter tych przestrzeni.

Z kolei we wrześniu 2001 roku do zamku powróciła córka arcyksięcia Karola Olbrachta, księżna Maria Krystyna Altenburg. Dla niej urządzono mieszkanie w jednym ze skrzydeł dawnej rezydencji. Zamieszkała na parterze i miała do dyspozycji kuchnię z aneksem jadalnym, łazienkę, salonik i sypialnię. To miejsce, gdzie kiedyś znajdowała się kręgielnia, stało się jej domem aż do śmierci w 2012 roku.

źródło: Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Aktualności